Gönderen Konu: yeni başlayacak olan kişilere önerileriniz.  (Okunma sayısı 1462 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hisalih

• Ziyaretçi
yeni başlayacak olan kişilere önerileriniz.
« : Aralık 21, 2016, 06:43:27 ÖS »
Merhabalar;

Edirne/ENEZ 'de Aileme ait 6 dönüm bir arsamız var. Bunu bir şekilde değerlendirmek istiyorum. Başta belirtmekte fayda var bu işte hiç bir tecrübem yok ama bir kaç video ve forum  yazısına göz attım. sağma tavukçuluktan ziyade serpme yada salma tavukculuk ile yumurta elde edip satmayı düşünüyorum bu aşamada aslında 300 metre kare alana 3bin tavuk kapasiteli prefabrik yada çadır kurabiliyorlar.

Bu genelde 50 ile 100bin tl arası tutuyor. benim asıl sıkıntı yaşadığım konu şu 1000 tavuktan örnek vermek gerekir ise en iyi çiftlikte bile bir tavuk senenin ortalama 300 ile 310 arası yumurta verebiliyor en kötü ihtimal 250 diyelim yani senede 250 bin yumurta, üstte bulunan borsa sayfasından bir yumurta 0,19 ile 0,36 arası satılıyor. 0,25 * 250.000 yaptığımızda senelik 62 bintl bir kazanç oluyor.

Burada 1000 tavuk 80 ile 120kg arası yem yediğini hesaplarsak ve diğer masraflarıda kattığımızda 0,25 ile yada 0,36 'dan satılan yumurta bize bir kazanç sağlamıyor diyebilirim. Hatta iyi hesap yapılmadığında zarar bile edebiliyor kişiler.

Arsa yada tarla diyelim bunun geri kalanına bir şeyler eksem bile tam anlamı ile 3 bin tavuk üzerinden güzel bir kazanç elde etmem mümkün değil gibi gözüküyor. Bu aşamada şu soruları sormak istiyorum. su,elektrik,yem bunlar hep masraf olacağından dolayı bu işi yapan kişiler acaba nasıl bir yol izliyorlar... Bunu bilmek istiyorum yani örnek 5bin tavuğum var şu ve şu masrafları çıkınca bana şu kalıyor. gibisinden burada köyde bulunan kişilere yada ziyaret eden kişilere'de 1tl 'den satılsa dediğim gibi masrafı karşılamıyor gibi geliyor bana

ek olarak bazı videolarda yada haberlerde 6 bin tavuk alıp günde 5000 bin yumurta elde eden kişiler oluyor tek başıma yapıyorum diyorlar genelde, ama bu işi yapan kişi için sadece suyu kontrol et, sabah kafesin kapısını aç yemlerini ver hastalık olup olmadığını kontrol et gibi bunlar sadece günün taş çatlasın 2-3 saatini alır. gibi geliyor buda bana pek mantıklı gelmiyor bu aşamada kişiler kendi tecrübelerini paylaşırlarsa ben ve diğer merak eden kişiler için güzel cevaplar ortaya çıkacaktır diye düşünüyorum şimdiden cevaplar için teşekkür ederim...

Çevrimdışı Wilkersonz

• ONBAŞI
  • **
Ynt: yeni başlayacak olan kişilere önerileriniz.
« Yanıtla #1 : Temmuz 10, 2018, 12:26:40 ÖS »
Are these forums built to share information and general inquiries?

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarina ve kisilik haklarina saygili olmayi amac edinmistir. Sitemiz, 5651 sayili yasada tanimlanan yer saglayici olarak hizmet vermektedir. 5651 Sayili kanun’un 8. maddesine ve T.C.K’nin 125. maddesine göre Tüm üyelerimizin yaptiklari paylasimlardan sorumludur. ilgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykiri icerikleri kontrol etme yükümlülügü yoktur. Bu sebeple, sitemiz uyar ve kaldir prensibini benimsemistir. sitemizde yer alan tüm videolar kaynak kodlari ile youtube, vimeo, dailymotion, v.b. video paylasim sitelerinden alinmaktadir. Telif haklari sorumlulugu bu sitelere aittir. Telif hakkina konu olan eserlerin yasal olmayan bir bicimde paylasildigini ve yasal haklarinin cignendigini düsünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, info@kanatliforum.com mail adresinden bize ulasabilirler. Buraya ulasan talep ve sikayetler hukuk müsavirimiz tarafindan incelenecek, sikayet yerinde görüldügü takdirde ihlal oldugu düsünülen icerikler sitemizden kaldirilacaktir. Ayrica, mahkemelerden talep gelmesi halinde hukuka aykiri icerik üreten ve hukuka aykiri paylasimda bulunan üyelerin tespiti icin gerekli teknik veriler saglanacaktir.Site Yoneticileri Bilgisi Haricinde Yapilan Alisverislerden Sitemiz Sorumlu Degildir.