Gönderen Konu: Sizce Etlik kumeslerde Yasanan Olumlerin Sebebi Nedir ?  (Okunma sayısı 48290 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ADMİN

• Yönetici
  • Bilgi Paylaştıkça Çoğalır-- Hadi Paylaşalım
Sizce Etlik kumeslerde Yasanan Olumlerin Sebebi Nedir ?
« : Ocak 29, 2013, 08:25:38 ÖÖ »
Merhaba arkadaşlar

Biliyorsunuz son günlerde tavuk olumleri oldukça arttı. Ama her üretici kendine göre bir sebepten dolayı olduğunu düşünüyor.

Bu sebeple bizde bir anket duzenledik üyelerimiz ankete oy vererek kimlerin bu konuda nekadar kendilerine katıldığını bilsinler.

NOT: SADECE ÜYELERIMIZ ANKETE KATILIP OY KULLANABILIR

Dileyen üyelerimiz broiler anketine katildiktan sonra yorumlarında aşağıda paylasabilir. Daha faydalı olacağı kanaatindeyim

Çevrimdışı ADMİN

• Yönetici
Ynt: Sizce Etlik kumeslerde Yasanan Olumlerin Sebebi Nedir ?
« Yanıtla #1 : Ocak 30, 2013, 09:30:47 ÖÖ »
?

Çevrimdışı sedat_

• ASTEĞMEN
« Yanıtla #2 : Şubat 01, 2013, 06:21:19 ÖS »
ne oldugunu bilmiyorum ama benim aklıma gelen ilk bu iki şey oluyor
1- Damizlik surudeki bir problemden
2-Sebebi bilinmeyen bir salgindan

prometheus ark hava diyor sorun her zaman yaptım gibi hava konusuna biraz daha dikkat edeceğim ins sorun ordadır  :-\

Çevrimdışı brave45

• ASTEĞMEN
« Yanıtla #3 : Şubat 01, 2013, 07:09:40 ÖS »
Bence iyi bir şekilde bakımını yaptıktan sonra insanın aklına başka birşey gelmiyor. Bilinen hastalıklara karşıda firmaların gerekli önlemleri aldıklarını düşünüyorum. Geriye bu iki şık kalıyor.

1- Damizlik surudeki bir problemden
2-Sebebi bilinmeyen bir salgindan

Çevrimdışı everyan

• ÜST TEĞMEN
« Yanıtla #4 : Şubat 01, 2013, 11:57:14 ÖS »
ıçiminizi içimizi karartmak istemem ama köylerdeki tavuklarda bile ölüm başladı

lucky_664

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Şubat 03, 2013, 12:35:45 ÖS »
prometheus ark hava diyor sorun her zaman yaptım gibi hava konusuna biraz daha dikkat edeceğim ins sorun ordadır  :-\
ben katılmıyorum havadan olduğuna...hadi biz neyse de yıllardır bu işin içinde olan kişiler de aynı sorunu yaşıyorlar.tecrübeyse tecrübe.bizim sahada bazı kümesler iyi işler çıkartıyor bu ortamda ama işi yüzdeye vurduğumuzda başarı oranı %10.   %90  üretici sorunlarla ve ölümlerle uğraşıyor.bunu havaya bağlamak akla ve mantığa sığmaz bence.üretici olarak tedavi olanağımız vede tavukların tedaviye vereceği tepki kısıtlı.yani kümes sahiplerinin elinde olmayan iki neden kalıyor yukarıdaki şıklarda. ki en çok seçilen onlar :)

halil ibrahim topuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Şubat 14, 2013, 02:33:16 ÖS »
SLM ARKADAŞLAR  BEN KESKINOGLUNDA CALIŞMAKTAYIM AMA SON 8 AYDIR COK KOTÜ CIKIYOR HAYAN SORUN BENDEMI DIYOM AMA GENEKDE HERKES MEMLUN DEYIL KAZANCTAN ALTLIK 0,40 KRŞ KOMÜR 0.38 KRŞ ELEKTIRIK DESEN ONA KEZA NASIL KAZNACAGIZ  BIRDE BOZUK CIKTIMI  VAY ANASINA :(

Çevrimdışı ADMİN

• Yönetici
« Yanıtla #7 : Şubat 14, 2013, 08:38:41 ÖS »
Halil ibrahim bey

haklısınız uzun zamandır zamda yapılmadığından gidişhat her geçengün zorlaşıyor. Üstine birde bu ölümler temelli kazncı alıp götürüyor.

tural

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Mart 01, 2013, 09:55:32 ÖÖ »
yem karma rasionu istiyorum sizden start qrover finis hamisini verseniz memnun olurum

Yasin Dogan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Mart 01, 2013, 03:46:32 ÖS »
Slm arkadaslar bencede damizlik sürülerinden kaynaklaniyo olabilir.Cünki birkac firmanin damizliklari degistigini duyuyoruz.Hatta 2 ay önce tavuk yüklemeye gelen ekibin icinde bir kackisi bölgedeki bir firmanin damizliklarini yüklediklerini ve tavuklarin cok kötü oldugunu ciftlik icindeki yumurtalarin cok kötü koktugunu ciftligin icinde bozulmus ölü tavuklar oldugunu söylediler.Söyleyen kisiler kendileri görmüs duyum falan degil.Birde ayni firmanin 2-3 hafta önce burda bi kümesinde veba cikmisti 2 günde 6800 hayvanin hepsi öldü.Duydugum ölen civcivler ankaradan bi kulucka haneden gelmis.O gün kulucka haneden cikip üreticiye giden bütün civcivler ölmüs vebadan dolayi.

sadıkeskişehir

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Mart 31, 2013, 03:05:35 ÖS »
Ülke genelinde ciddi oranda ND salgını var,ancak sahadaki ölümler direk ND ye bağlı deyil,IB ve TRT gibi pusuda herzaman bekleyen düşmanlarında bu salgını fırsat bilip sürüleri vurmasından kaynaklanmaktadır.Dezenfeksiyon ve biyogüvenlik konularında çok ciddi tedbirler almanız gerekmektedir.Hayvanlarda stres yaratacak konularda çok daha dikkatli olmanız gerekmektedir.

bilgehan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Mart 31, 2013, 10:31:10 ÖS »
Sadık Bey

İnanın kümese gelen veterineri baştan aşağıya ilaçlıyorum. Kümes alanına gelen araçları 600 lira vererek kendim yaptığım cihazla dezenfekte ediyorum. Seyreltmeye gelen ekibi ilaçlayıp tek kullanımlık kıyafetler ile içeri koyuyorum.

Şuana kadar sadece 1 kez sıkıntı yaşadım. ve inanın gelen civcivlerden kaynaklanan sıkıntılarla çok karşılaşıyorum.

6 Kümesim var.

Her kümesin bakıcısı ayrı biri diğerinin kümesine giremiyor.

bu halde bukadar önlem var iken sıkıntı yaşanılması beni düşündürüyor.

sadıkeskişehir

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Nisan 01, 2013, 02:29:30 ÖS »

Bilgehan Bey tedbirleriniz oldukça güzel,çok insan buna dikkat ediyor. Unutmayın ki hastalıklar burun mukozasında saç telinde bile taşınabilmektedir.  dezenfeksiyon konusundada çok ciddi açıklar var sektörümüzde...

Mesala ;
Kullandığınız ürünlerin etkinliği nedir?
Hangi yoğunlukta nelere etkili?
Hangi kullanım şekilllerine uygun
Çalışma ısısı
Çalıştığı ortamın yapısı vb gibi çok fazla etmen var..

Kullandığınız ürünler,kullanma şekilleri ve kullanım yerleri hakkında bilgi verirseniz daha ayrıntılı yardımcı olabilirim.

bilgehan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : Nisan 03, 2013, 06:59:02 ÖS »
Sadık Bey

Ben biraz akademik olarak çalışma yapıyorum tekdüze bir ürün kullanmıyorum.

Araştırma ve inceleme faaliyetleri yürüttüğümüz için sabit bir ürün ve uygulama kullanımımız yok.

Fakat sizin kullandığınız ürün ve uygulamaları merak etmiyor değilim . Paylaşırsanız sevinirim.

sadıkeskişehir

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Nisan 03, 2013, 11:41:22 ÖS »
Bilgehan bey araştırıyor olmanız güzel,ama Türkiye de Türkçe kaynaklar ne kadar doğru...Size bir örnek vereyim,,neredeyse piyasanın hakimi olan aktif iyotlu bir ürünün Türkiye deki satış yönteminde 1/3 sulandırma oranı verirken,yurt dışındaki orjinal broşüründe 1/1 sulandırma demektedir...
       Yumuşak su isteyen ürünler her türlü suda kullandırılmaktadır.Daldırma oranı sislemede,ön yıkamalı oran ilk dezenfeksiyonda yapılmaktadır.

bilgehan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : Nisan 04, 2013, 07:08:56 ÖS »
Sadık Bey

Entegreler nasıl para kazanacak başka türlü :)

prometheus

• Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : Nisan 07, 2013, 11:22:30 ÖÖ »
sadık bey hangi dezenfeksiyon ürününü tavsiye edersiniz yada pazarlıyorsunuz. yazılarınızın neredeyse tümü dezenfeksiyonla ilgili. her neyse sattığınız ürünle ilgili bilgi verebilirisiniz. evet kışın aktif iyot kullanılır. yazında ağırlıklı olarak formaldehid. dediğiniz oranlarda kullanılması imkansızdır. ön yıkama-ana yıkama ve dumanlama yapılmakta. 1/1 oranında maliiyeti bir hesaplayın. diyeceksiniz ki ölüm olmasın razıyız. etken madde çalışmaz ise hepsi nafile. şu an türkiye de hemen hemen her firmada yaklaşık aynı ürünler kullanılmakta. BİODES-L, BİODES-S, VANODİN, SIVI VE TOZ KOSTİK, FORMASTER TABLET, VİRKON-S. şu şundan iyidir denmesi için ana yıkamadan sonra örnek alınarak toplam bakteri ve salmonella analizi yapılmalı. 

sadıkeskişehir

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : Nisan 07, 2013, 06:21:27 ÖS »
evet bir dezenfeksiyon firmasının saha teknik danışmanlığını yapıyorum.Çok özel ürünler olmadıkca ürün ismi vermek istemiyorum.İçme suyunda virkon s önermek gibi..Sadece kullanan arkadaşlarımızın,kullandıkları ürünleri neden niçin mantığı ile sorgulamalarını..Ürünün gerek ruhsat gerek izin ve bağımsız labaratuar çalışmalarını dikkate alarak kullanmaları..
   Dezenfeksiyon maliyeti toplam maliyetin yanında çok komik kalmaktadır,şuan sahada %30 lara varan ölümlerin yanında çok komik kalıyor.
   İstenilen uygulama hakkında bilgi verebilirima

lucky_664

• Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : Nisan 09, 2013, 03:05:02 ÖS »
evet bir dezenfeksiyon firmasının saha teknik danışmanlığını yapıyorum.Çok özel ürünler olmadıkca ürün ismi vermek istemiyorum.İçme suyunda virkon s önermek gibi..Sadece kullanan arkadaşlarımızın,kullandıkları ürünleri neden niçin mantığı ile sorgulamalarını..Ürünün gerek ruhsat gerek izin ve bağımsız labaratuar çalışmalarını dikkate alarak kullanmaları..
   Dezenfeksiyon maliyeti toplam maliyetin yanında çok komik kalmaktadır,şuan sahada %30 lara varan ölümlerin yanında çok komik kalıyor.
   İstenilen uygulama hakkında bilgi verebilirima
sadık bey sanki bütün sorunun çözümü ilaçlama,dezenfeksiyon,fumigasyonda... öneride bulunsanız hangi üretici kendi kümesini kendi ilaçlıyor bunu hiç düşündünüz mü?

sadıkeskişehir

• Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : Nisan 09, 2013, 08:38:49 ÖS »
Evet büyük oranda firmalar belirliyor kullanılacak ürünleri,ancak iş sizin işiniz,sizin kümesiniz..Kazanacak olan da kaybedecek olanda sizsiniz.. Aynı bölgede,aynı firmaya üretim yapan fasoncularda % 4 ölüm yapanda var % 60 ölüm yapanda...

lucky_664

• Ziyaretçi
« Yanıtla #20 : Nisan 09, 2013, 10:57:16 ÖS »
Evet büyük oranda firmalar belirliyor kullanılacak ürünleri,ancak iş sizin işiniz,sizin kümesiniz..Kazanacak olan da kaybedecek olanda sizsiniz.. Aynı bölgede,aynı firmaya üretim yapan fasoncularda % 4 ölüm yapanda var % 60 ölüm yapanda...
sadık bey sizin söylediğiniz 10 faktörden sadece biri.üreticinin elinde olan faktör ise 2'yi geçmez.diğer 7'si çevresel faktörler yani sizin bizim elimizde olmayan şeyler.bir tavuğun iyi çıkabilmesi için bu 10 faktörden en az 7-8'i gerçekleşirse söylediğiniz %4 ölüm olur.artık iyi bir dönem geçirmek tamamen şansına kalmış.veteriner bile elden gelen bişey yok diyorsa durum okadar vahim demektir.

prometheus

• Ziyaretçi
« Yanıtla #21 : Nisan 10, 2013, 01:04:36 ÖÖ »
sadık bey, siz size verilen labaratuvar sonuç ve üreten firmaların tavsiyelerine göre ürün önermektesiniz. lütfen kendim de denemeler yapıyor ve sonuçlar alıyorum gibi klişe sözlerden kaçının. 17. yılımdayım. daha ilk paylaşımınızda dezenfeksiyon işi yaptığınızı aşıkardı. 
 Tabiki de ön yıkama, ana yıkama ve dumanlamada kullanılan mataryellerin kümes için önemi asla yadsınamaz. siz ve sizin işinizi yapanladan tek bir isteyim var, şu ürünü kullanın da ölüm yaşamazsınız demeyin. zaten kümescilerimiz kullanılan dezenfektan ve biogüvenlik konularına hakimler.
 Gelelim Virkon-s konusuna. 4 gün üst üste kullanında dışkılarda ki mukus ve villus parçalarını görün. sadece virkon-s değil prontec gibi ürünlerde dahil. pazarlamacı arkadaşlar depoya 1kg a kadar  atılacağı konusunda ısrarcılar. 200 gr 4 gün üst üste kullanılan hayvandaki yemden yararlanma nasıl düşüyor bir görün.
 birde şu konu var. bir kümeste viral bir hastalığın varlığını tesbit ettiniz. erken dönemde ve kümesi kurtaracağınız durum yok ise; içme suyuna ve sprey olarak hergün dezenfektan atılması şart.
en son şu konuyu paylaşayım. prontec pazarlayan bir arkadaş seminerde 3saniyede etkinliğini gösterdiğini ve 10. saniyede bakteri ve viral etkenlerin öldüğü konusunda ısrar etti. kümesle alakası olmayan bir zatın ayakkabısını 30 sn boyunca dezenfektana koyup analiz yaptığımız da sayılamayacak kadar çok çıktı. arkadaşlar ne olur komik olmayın. katışıksız sülfürük asit bile 1dk etkinliğine başlar.
Lütfen bu yazımdan ötürü dezenfektan düşmanı sanmayın. dezenfeksiyon kümes için en önemli şartlardan biri. keşke bir A dezenfektanı çıksada kümesimdeki patojenlei silip süpürse.

sadıkeskişehir

• Ziyaretçi
« Yanıtla #22 : Nisan 10, 2013, 09:48:20 ÖÖ »
Bakın sizi çok iyi anlıyorum. Evet dezenfektan satış işi ve biyogüvenlik danışmanlığı yapıyorum. Bende sahadan gelen biri olarak diyorum ki kullandığınız ürünü yaptığınız uygulamayı bilerek yapın. Elbettte sizin de dediğiniz gibi bu faktörlerden sadece birkaçı. Haklısınız. Size örnek vereyim bahsettiğîniz prontech %45 üre içermektedir ve avrupada hastahane dezenfektanı olarak ruhsatlıdır. Ne içme suyuna nede canlı üzerine sıkılabilir. Kümesinizde civciv geldikten 24 saat sonra bile altlıktan hala formaldehit kokusu geliyor ise o bahsettiğiniz villus ve silialar zaten tarihe karışmış oluyor.virkon s in 1/1000 kullanımı için bağımsız labaratuar sonuçları ve ruhsatı mevcuttur.türkiyede herhangi bîr üniversite sonuçu değil uluslar arası agredite labaratuar sonuçları. Kullanım îse 5 günde bir yarım günlük tüketilen suya. son 3 gün tüm suyadır. Son 3 günü firma talebine göre uygulanır. Haşlama kazanında salmonella bulaşıklığını önlemek için. Ayrıca total bakteriye göre hijyen kontrolü bana biraz komik geliyor. Çamaşırsuyuda total bakteriyi sıfırlamaya yeterlidîr.

ADIBAY TAV

• Ziyaretçi
« Yanıtla #23 : Mayıs 14, 2013, 05:59:55 ÖÖ »
18000 kapasitem var  yavrum 22 günlük toplam ölü şimdiye kadar 220 sizde normal mi ?

Çevrimdışı brave45

• ASTEĞMEN
« Yanıtla #24 : Mayıs 14, 2013, 01:34:57 ÖS »
Hayır normal değil  bence anormal  ;D ;D

Çevrimdışı sedat_

• ASTEĞMEN
« Yanıtla #25 : Mayıs 14, 2013, 05:56:13 ÖS »
bence de anormal inş ileri ki günlerde sorun çıkmaz böyle gider bol  kazançlar..

emir

• Ziyaretçi
« Yanıtla #26 : Temmuz 18, 2013, 10:49:16 ÖS »
 ??? ??? geceyle gündüzün nemini ayarlayamamak. baska sebep yok

Çevrimdışı ADMİN

• Yönetici
« Yanıtla #27 : Temmuz 20, 2013, 07:38:51 ÖS »
yeni yeni yaygınlaşıyor nem sensörü kullanımı

500 --  900 tl arasınad değişiyor fiyatı ama değiyor verdiğiniz paraya. Bence 1 dönemde çıkarıyor parasını

Hasan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #28 : Ocak 20, 2014, 11:10:37 ÖS »
yeni yeni yaygınlaşıyor nem sensörü kullanımı

500 --  900 tl arasınad değişiyor fiyatı ama değiyor verdiğiniz paraya. Bence 1 dönemde çıkarıyor parasını
nem sensörü nasıl bir şey nasıl kullanılır fiyatına bakılırsa normal bir nem ölçer değil

Çevrimdışı ADMİN

• Yönetici
« Yanıtla #29 : Ocak 20, 2014, 11:31:18 ÖS »
hasan bey

tartışmasız bu işi yapıyorum veya yapıcam diyen herkesin mutlaka ama mutlaka kullanması gerekiyor.

Bu artık tartışmasız kesin ve net bir konu. bunun yanında kümes panonuzunda işinin ehli olan bir frmadan alınması lazım.

Bunlar masraf değil aslında kazancı ve geridönüşümünün yanında simitteki bir susam

Çevrimdışı crax25

• ASTEĞMEN
  • GÜN GELİCEK DEVRAN DÖNÜCEK TAVUK HOROZU .... (:
« Yanıtla #30 : Ocak 24, 2014, 12:59:11 ÖÖ »
YILLARDIR BU İŞİ YAPARIM HAVALANDIRMA VE ISITMA ÖLÜMLERİN TEK SEBEBİDİR ( KİŞİSEL DÜŞÜNCEM VE İZLENİMLERİM )

br0nice

• Ziyaretçi
« Yanıtla #31 : Şubat 11, 2014, 12:15:35 ÖS »
Su hattı dezenfeksiyonunda virkons hiç bir işe yaramaz. Üreticilere su hattı içerisindeki biyofilmi giderecek bir kimyasal önerin derim :)

mr4521

• Ziyaretçi
« Yanıtla #32 : Aralık 23, 2015, 12:10:10 ÖS »
yaşanan ölümlerin en büyük sebebi bilgisizlik ve buna bağlı kişisel hatalardır bölgemde bulunan bir çiftlik sahibi 20000 tavuğu nasıl öldürdü aynı bölgedeki bir çiftlik sahibide 35 günün sonunda tavuk başına 1.5 kiloyu nasıl geçemedi anlatayım... 1.) ilk çiftlik sahibi 43. gün sonunda tavuklarının sevk edileceğini öğreniyor ve kümesin fanları ışıkları ve tüm elektrik tertibatı artık enerji tüketmesin ve ondan kar elde edeyim diye enerjiyi kesiyor ve 20000 tavuk 43. gün sonunda telef oluyor !!! 2.)  diğer çiftlik sahibi ise kendine bir meyhane dostu(bayan) buluyor ve çiftlikte onunla yaşamaya başlıyor bir süre sonra kadınla tartışıyor ve kadın kaçıyor adamda peşinden gidiyor ve çiftliği terkediyor 3 gün gelmiyor yem bitiyor hayvanlar 3 gün yem yemiyor veteriner durumu fark ediyor ve hemen hayvanları kaldırıyor !!! durumlar bundan ibaret arkadaşlar yorumlar sizin SAYGILARIMLA...

Çevrimdışı ADMİN

• Yönetici
« Yanıtla #33 : Aralık 23, 2015, 12:51:37 ÖS »
Keşke herkes sizin gibi araştırıp sorgulayabilse

O zaman sektör böyle mi olurdu

Çevrimdışı exsenim

• ONBAŞI
  • **
« Yanıtla #34 : Aralık 31, 2015, 01:07:21 ÖÖ »
sıcaklık faktörü de büyük derecede önemli elektrik kesintilerinden bile kayıplar yaşanmakta

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarina ve kisilik haklarina saygili olmayi amac edinmistir. Sitemiz, 5651 sayili yasada tanimlanan yer saglayici olarak hizmet vermektedir. 5651 Sayili kanun’un 8. maddesine ve T.C.K’nin 125. maddesine göre Tüm üyelerimizin yaptiklari paylasimlardan sorumludur. ilgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykiri icerikleri kontrol etme yükümlülügü yoktur. Bu sebeple, sitemiz uyar ve kaldir prensibini benimsemistir. sitemizde yer alan tüm videolar kaynak kodlari ile youtube, vimeo, dailymotion, v.b. video paylasim sitelerinden alinmaktadir. Telif haklari sorumlulugu bu sitelere aittir. Telif hakkina konu olan eserlerin yasal olmayan bir bicimde paylasildigini ve yasal haklarinin cignendigini düsünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, info@kanatliforum.com mail adresinden bize ulasabilirler. Buraya ulasan talep ve sikayetler hukuk müsavirimiz tarafindan incelenecek, sikayet yerinde görüldügü takdirde ihlal oldugu düsünülen icerikler sitemizden kaldirilacaktir. Ayrica, mahkemelerden talep gelmesi halinde hukuka aykiri icerik üreten ve hukuka aykiri paylasimda bulunan üyelerin tespiti icin gerekli teknik veriler saglanacaktir.Site Yoneticileri Bilgisi Haricinde Yapilan Alisverislerden Sitemiz Sorumlu Degildir.