Gönderen Konu: Full Otomatik Kontrol Paneli v.s. Manuel Kontrol Paneli  (Okunma sayısı 55316 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

lucky_664

• Ziyaretçi
Full Otomatik Kontrol Paneli v.s. Manuel Kontrol Paneli
« : Ocak 24, 2013, 11:50:11 ÖÖ »
Evet değerli arkadaşlar.Otomatik panel ile manuel arasında karşılaştırma yapalım.bende manuel var ve gece havalandırmasında ister istemez sorunlar oluşuyor.çünkü 24 saat ayakta kalamıyorsunuz doğal olarak :).otomatik panellerde manuellerde olmayan bir kaç + özellik dış ve iç basınç sensörler,kümesin 4 noktasından ısı algılama,nem ölçer olması,air inlett (buffle) ayarını otomatik yapması,yazın soğutma pedlerinin hava girişini kendisi ayarlaması gibi birçok artısı var.sonuçta makine insanların hissedemediğini hisseder gibime geliyor.en büyük olumlu yanı ise anlık hava değişimlerini algılayıp ona göre iç ortamın güzel olmasını sağlayabilmesi...bu konuda bilgisi olan arkadaşlar bilgilerini buradan paylaşsın.duruma göre panomu değiştirmeyi bile düşünüyorum...

Çevrimdışı everyan

• ÜST TEĞMEN
Ynt: Full Otomatik Kontrol Paneli v.s. Manuel Kontrol Paneli
« Yanıtla #1 : Ocak 24, 2013, 01:25:53 ÖS »
çok iyi araştırmanı kullananlarla birebir konuşmadan alma derim.büyük kolaylık ama teknolejinin dezavantajlarıda olmuyor değil geçen yıl bi arkadaşımın başına geldi basınç sensöründemi ne arıza olmuştu bafıllar açılmadı ve teşbihde hata olmazmış hani pet şişenin havasını çektiğimzde büzüşür ya öyle kümes büzüşmüş çatı aşağı inmişti

lucky_664

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Ocak 27, 2013, 03:48:52 ÖS »
prometheus yorumlarınızı ve bilgilerinizi bekliyoruz :)

prometheus

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Ocak 27, 2013, 04:07:47 ÖS »
eskilerde bilir. önceleri bırakın beyini ne fan, ped, buffel yokdu. hava ısıtmalı sobalar bile yoktu. kimi yerler hala normal soba kullanılır. o zamanlar ne gramaj neden havalandırma problemi bu kadar yoktu.
BUFFEL: ilk olarak almanya, hollanda gibi ülkelerde yapıldı. amaç uzun süren kış havalandırmayı engelliyor, aşırı yağan kar pencerelerden girmesini engellemektir. bu bölgelerde kış 9 ay sürerken benim ülkemde ağırlıklı tavukculuk yapılan yerlerde 3-4 aydır. buffel normal pencere gibi havayı içeri sokmamakta illa fan ile içeri çekilmesi gerekmekte. fansız buffel işe yaramamakta anlayacanız. artı hava mahyaya geleceği için duvar kenarlarına havayı nasıl sokacağız?
BASINÇ SENSÖRÜ: buffel ile fanı orantılı kullanmaya yarar. 2.4 ile 2.8 ayarı yapılır. en çok iskandinav ülkelerinde kullanılır. rüzgarı sert ve rakımı fazladır. kışları ve yazları sıcaklık 35 derecenin üstüne çıkınca kullanamazsın. sadece baharlarda kullanmak için taktırmak gereksiz değilmi?
kısaca manuel bence daha kullanışlı. biz her değişikliği hayvanın hareketine göre yaparken beyin neye göre karar verecek? o beyni ayarlayan beyinler masa başında oturanlar.

lucky_664

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Ocak 27, 2013, 04:14:42 ÖS »
peki şunu sorabilir miyim? karşımdaki kümeste otomatik kontrol paneli var. adamlar benden iyi tavuk çıkartıyor. ben hep içindeyim onlar sabah akşam kontrole gelip gidiyorlar. emeğime yanıyorum vallahi kafam karıştı  ???

prometheus

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Ocak 27, 2013, 04:50:22 ÖS »
dostum senin bölgeni iyi bildiğim için yazıyorum. dış bölgenizdeki kümeslerin bir çoğunda bırak otomatiği beyin bile yok. ve gene yanlış hatırlamıyorsam en iyi oralar çıkarır. burada bir sonuç çıkartsak?

Çevrimdışı ADMİN

• Yönetici
  • Bilgi Paylaştıkça Çoğalır-- Hadi Paylaşalım
« Yanıtla #6 : Ocak 27, 2013, 05:02:13 ÖS »
arkadaşlar havalandırmada olmaz ise olmaz ürünlerdir bunlar şuan bunlar kullanılmadan iyi verim almak mümkün değil. elbetteki sizlerin de dediği gibi hayvanı kontrol edip dilinden anlamak gerekir ne istediğini bilmek gerekir. ama hicbir kümesci 40 gün boyunca 7/24 kümesin kontrolünü yapamaz. ve ufak bir hata özellikle civciv döneminde yapılan bir hata o dönemin kötü sonuçla kapanmasına sebep olur.

Daha önce havalandırma bölümünde yayınladığımız konunun linkini aşağıda veriyorum. hangi amaçla ve neden kullanıldığını bulabilirsiniz.

http://www.kanatliforum.com/index.php/topic,1260.0.html

Çevrimdışı brave45

• ASTEĞMEN
« Yanıtla #7 : Şubat 14, 2013, 11:01:48 ÖÖ »
Benim kümesimde full otomatik sistem var.
Ama veteriner alışmış manuel sisteme ilk tur bana manuel havalandırma yaptırdı. Bir sonraki turda benim ısrarlarımla otomatik havalandırmaya geçtik. Tam ocak ayı olmasına rağmen kömürden %10'a yakın tasarruf ettik. Çıkan hayvan daha iyi ve mortalite daha azdı. Aksırık tıksırık yoktu. Hiç bir insan kümesini sürekli gözleyemez. Sıcaklığını, nemini,basıncını ve içerideki amonyak düzeyini kontrol altında tutamaz. Ama full otomatik sistemde içerideki sensörler sürekli ölçüm yapıp alınan verilere göre fan,buffel,soba  ve ped leri çalıştırmaktadır. Full otomatik sistemde  sen bu işten gerçekten anlıyorsan gözlemlersin sana göre eksik, gereksiz yönleri varsa veya özel isteklerin varsa hepsi bir yazılımla yapılabilir.
yani sözün özü teknolojiyi kullanmazsak!!!!!! 
Eller gider aya biz kalırız yaya.

Çevrimdışı necati

• ONBAŞI
  • **
« Yanıtla #8 : Nisan 10, 2013, 09:54:18 ÖÖ »
Selamlar
Otomotik kontrol sistemleri hakkında detaylı bilgisi olan varsa buradan paylaşabilir mi.
Proje öncesi araştırma yapmaktayım. 120*14 çiftlik yapmayı planlıyorum. Karadeniz Bölgesinde ortalam nem her zaman yüksektir. Beni tedirgin eden en önemli sorun nemdir.
Bu konuda tecrübelerinizden yararlanmak istiyorum.
Teşekkür eder, saygılar sunarım

lucky_664

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Nisan 10, 2013, 12:41:46 ÖS »
Benim kümesimde full otomatik sistem var.
Ama veteriner alışmış manuel sisteme ilk tur bana manuel havalandırma yaptırdı. Bir sonraki turda benim ısrarlarımla otomatik havalandırmaya geçtik. Tam ocak ayı olmasına rağmen kömürden %10'a yakın tasarruf ettik. Çıkan hayvan daha iyi ve mortalite daha azdı. Aksırık tıksırık yoktu. Hiç bir insan kümesini sürekli gözleyemez. Sıcaklığını, nemini,basıncını ve içerideki amonyak düzeyini kontrol altında tutamaz. Ama full otomatik sistemde içerideki sensörler sürekli ölçüm yapıp alınan verilere göre fan,buffel,soba  ve ped leri çalıştırmaktadır. Full otomatik sistemde  sen bu işten gerçekten anlıyorsan gözlemlersin sana göre eksik, gereksiz yönleri varsa veya özel isteklerin varsa hepsi bir yazılımla yapılabilir.
yani sözün özü teknolojiyi kullanmazsak!!!!!! 
Eller gider aya biz kalırız yaya.
kesinlikle katılıyorum söylediklerine.en yakın zamanda panoyu değiştireceğim..

Çevrimdışı ADMİN

• Yönetici
« Yanıtla #10 : Nisan 13, 2013, 01:08:06 ÖS »
Arkadaşlar merhabalar

Altını tekrar çizerek söylüyorum

Otomatik pano kullanmayan üreticiler kazançlarının % 10 - %15 ini çöpe atıyor. Oda yetmez gibi bütün sermayesini riske edip bakıcının insafına bırakıyor.

Ben Vucudunda nem sensörü olan, Alnında ısı propu olan bir bakıcı görmedim. Ha öyle bir bakıcı bulduysanız hemen alın kesin uzaylıdır. :)

Herkes Mersine giderken biz tersine gitmeyelim.   

Kümeste hava sıcaklıklarının gün içerisinde çok anormal derecede değiştiği bahar aylarında günde 30 defa panoya müdahale etmeniz gerekir ( Eğer otomatik değilse ).  Nerede bunu hergun takip edecek kişi.

İçerisinde nem sensörü, 4 adet kümes içinde 1 adet kümes dışında olmayan ısı probu. PLC işlemcisi beynı olmayan, ve kümesin bafıldan sobaya kadar herşeyine hakim olmayan pano hiç bir işe YARAMAZZZ !!!

Bunlar bir kombinasyondur. En pahalı pano ile ucuzunun arası 3 binlira civarındadır.  Değermi peki sizce bu fark için manuel kullanmaya ?

abcotomasyon

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Nisan 22, 2013, 09:30:25 ÖS »
Arkadaşlar http://abcotomasyon.com/Tavuk_ciftligi_otomasyonu(ABC,Otomasyon).pdf paylaşmış olduğum linkte Tavuk çiftlikleri ile ilgili saha çalışmalarımız ve araştırmalarımız sonucu elde ettiğimiz feedback'ler doğrultusunda hazırlamış olduğumuz ve yurt dışında deneyim ediğindiğimiz ,hali hazırda maksimum performansta çalışan Tavuk Çiftlikleri Otomasyon Sistemimize bir göz atmanızı öneriyorum. Çok emek isteyen ve hassas bir yönetim gerektiren tavuk çiftliği işletmeciliğinde karşılaşılan birçok problemin hazırladığımız otomasyon sistemi ile çok pratik bir şekilde çözülebildiğini deneyim edindik ve bu deneyimi sizinle de paylaşmak istedik.

http://abcotomasyon.com/Tavuk_ciftligi_otomasyonu(ABC,Otomasyon).pdf

abcotomasyon

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Nisan 23, 2013, 10:09:04 ÖS »
Merhabalar, öncelikle karadeniz bolgesinde kumes kurmayi planlayan arkadasimiza bir kac tavsiyem olacak kumeslerde sogutma islemi pet lerle gerceklestirilir, bu teknik evoparatif sogutma tekniğidir.Biraz daha açayım havanin içerisinde her zaman bir miktar su buhari vardir buna mutlak nem denir. Ped lerin üzerinden su geçirilerek  buharlasmasi  ve havaya karişmasi saglanir hava üzerine su buhari aldikça sogma islemi gerceklesir. Havadaki bagil nem orani % 90'seviyelerine ulastiginda maximum sogutma islemi gerçekleşmiş olur havanin nem ile iliskisi psikometrik analiz ile belirlenir. Senin bulunduğun bölgede nem orani çok yüksek olduğu için evoparatif soğutma çok fazla iş yapmaz. Kapasite çok iyi hesaplanmali ve psikometrik analiz yapabilen bir otomasyon sistemi ile yönetilmelidir. Mekanik sistemlerle soğutma  takviyesi yapmak gerekebilir.

abcotomasyon

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : Nisan 23, 2013, 10:50:20 ÖS »
Selam arkadaşlar, günümüzde otomasyon sistemleri bir çok sektörde hem kaliteyi kusursuz hale getirmek hemde enerji verimliliği arttırmak için kullanılmaktadır.Manuel kontrol edilen sistemlerde her zaman ihtiyacınızdan fazla enerji harcarsınız buda işletmecinin  daha fazla enerji faturası ödemesine neden olur.Kümeslerde en çok enerji harcayan sistem iklimlendirme sistemidir.Iklimlendirme sistemini kesinlikle doğru otomasyon yazılımı ile kontrol etmeniz gerekir.Piyasada bir çok hazır kümes otomasyon panosu bulunmaktadır.Bunlar sensörlerden okudukları bilgi doğrultusunda sistemi kontrol ederler.Bu sistemler aslında yarı otomatik sistemlerdir %100 otomasyonu sağlamazlar.Soğutma sistemlerinde doğru otomasyon psikometrik analizden geçer.Yurt dışında satılan otomasyon sistemleri pahalıdırlar nedeni psikometrik analiz yapan sistemler olmasıdır tam otomasyonu sağlarlar.Türkiyede psikometrik analiz yapan tek sistem abc otomasyon firmasının geliştirmiş olduğu efe -020 dir.Yurt dışında bir çok kümesde başarılı bir şekilde çalışmaktadır.Fiyatlarıda yurt dışında rakip olabilecek firmalara göre çok uygundur.Efe-020 sistemini daha yakından tanımak için tanıtım dosyasını incelemenizi öneririm...

HüKüMDaR

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Mart 28, 2014, 08:47:59 ÖS »
merhaba manisa salihlide deyim kümes kuruyorum iç ekipman alacağım iç ekipman satan arkadaş varmı

Çevrimdışı everyan

• ÜST TEĞMEN
« Yanıtla #15 : Mart 30, 2014, 02:06:22 ÖS »
salihlide 2 tane var ama reklam olup olmayacağını admin karar versin yardımcı oluruz

Çevrimdışı ADMİN

• Yönetici
« Yanıtla #16 : Mart 31, 2014, 08:21:23 ÖS »
özelden mesajlaşarak görüşmeniz daha doğru olacağını düşünüyorum.

anlayışınız ve inceliğinizden dolayı teşekkür ederim.

ilhanoren

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : Ekim 18, 2014, 12:55:00 ÖS »
Full otomatik sistem Herzaman daha iyidir çünkü bilgisayarın hata yapma ihtimali yoktur.Kümeslerimizi bakıcılara emanet ediyoruz fakat Sınuçta insan yani unutabilir bişey olabilir fakat otomatik sistemde için rahat ne nasıl oldu merak etme zaten yakıt eketriikten 1 yılda amorti ediyor kendini be yakın zmanda yaptırdım kafam rahat etti.Üstelik yabancı makrkalırınki gibi 15-16 bin lira değil 8-9 bin liraya halletrdim kafam rahat ediyor.İsteyene iletişim numarsı verebilirim.

(izinsiz reklam içeriği olduğundan kaldırılmıştır)

Çevrimdışı ahmet67

• ÇAVUŞ
« Yanıtla #18 : Ekim 21, 2014, 01:36:58 ÖS »
tavukların konforunu sağlayan güvenilir pano markası ne olmalır? Diğer otomatik panolar ile karşılastırır isek...

Çevrimdışı cenktezcan

• ÇAVUŞ
« Yanıtla #19 : Aralık 14, 2014, 11:33:34 ÖS »
arkadaşlar cok karışık otomasyonlardan kaçının.en az 4 iç sensör 1 dış sensör.sensörler heryerde bulunabilecek ptc pt100 veya ntc olmalidir.nem sensörü özel olmamali her marka uyabilecek olmalidir.bafil motoru yani linear aktuatoru caliştirabilmelidir.pozisyonlu buffel motorlari 3 bin tl iken aktuatorlar 200 tl dir.otomasyon cihaz zamanli fan caliştirabilmeli neme göre havalandirma yapabilmeli sobayi set derecesinden önce kapatabilmeli (soğutma sobalarda) petleri istediğiniz ısıda devreye sokup istediğiniz kadar su basip istediğiniz kadar bekleme yapabilmelidir.ucuz su sayaclarini okuyabilmelidir.kayıt tutabilmelidir.reklama girecek biliyorum ama ucuz maliyetli benim gördüğüm en iyi plc mercan50 dir.Turk yapimidir.3 bin euroluk sistemimi söküp bunu taktim.maliyeti düşük her işi görüyor.

Çevrimdışı harputlu

• ASTEĞMEN
« Yanıtla #20 : Ocak 04, 2015, 11:53:31 ÖS »
Arkadasim aynen katiliyorum 1yildir kullaniyorum iyibir islemci mercan50
Amacimiz bilgi alis verisi ve dost edinme

Çevrimdışı harputlu

• ASTEĞMEN
« Yanıtla #21 : Ocak 05, 2015, 12:12:31 ÖÖ »
Az once abc otomasyonun paylasimini gordum panosundan bilgim yok ama ic ekipmanini cok iyi biliyorum  1en fazla 2yil dayanir ondan sonra kaldir cope at  yeni kumes yapan arkadaslara bir onerim turkiyede guvenilir 2 veya veya 3 firma var guvenilir zaten onlarida arkadaslar tahmin etmislerdir digerleri copluk satiyo seciminizi iyi yapin bunun geri donusu yok.
Amacimiz bilgi alis verisi ve dost edinme

Ay-Ce Makina Ekipmanları

• Ziyaretçi
« Yanıtla #22 : Mart 14, 2015, 11:35:28 ÖS »
ROTEM OTOMASYON panoları dünyanın en iyi kumes otomasyon Sistemidir. Ne mercan 50 ye ne de tırıvırı plc ler ile kiyas bile edilemez. Civciv tartımı silo tartımı su ölçümü karbondioksit sensörü amonyak sensörü 4 noktadan ısı ölçümü bölgesel ısıtma dış ısı sensörü negatif basınç ölçümü civciv yaşına göre uygun havalandirma sistemi.  Bulanık mantik yazılımı ışık dimleme azaltma ve cogaltma ile ihtiyaca gore yemleme. Cift alarm ve history gecmis bilgilere ulasma saklama bafil kontrolü ve uzak bilgisayardan izleme ve kontrol uzaktan müdahale. Cep telefonu ile ulasim ve müdahale.  Daha ne olsun.

zeyneppoultry

• Ziyaretçi
« Yanıtla #23 : Nisan 22, 2015, 05:18:18 ÖS »
Rotem iyi bir sistem olabilir ama Türkiye'de kaç kişi kullanabiliyor. Doğru dürüst ayar bile yapamadıktan sonra kıymeti nedir?
Karışık ayarlar menüsü içinde üreticiler boğuluyor ve korkudan hiçbir şeyi elleyemiyorlar.
Kümes kontrol cihazının iyisi; üreticinin tam olarak anlayabildiği ve kontrol edebildiği sistemdir.

Rotem cihazları kıyas kabul etmez demişsiniz ama yazdığınız her şey şu anda Mercan 50 'de opsiyonel olarak mevcut.
-Civciv Tartımı
-Silo Tartımı
-Karbondioksit sensörü
-Bölgesel ısıtma özelliği (ücretsiz yazılım güncellemesi ile)
-Dış ısı sensörü (standart olarak var. Ücretsiz)
-Negatif basınç (statik basınç) ölçümü
-Civciv yaşına ve adedine göre otomatik havalandırma (standart olarak var. Ücretsiz)
-Yedek alarm cihazıyla çift alarm sistemi
-History geçmiş bilgilere ulaşma (standart olarak var. Ücretsiz)
-Bafıl (hava klapesi) kontrolü (standart olarak var. Ücretsiz)
-Uzak bilgisayardan izleme ve kontrol
-Cep telefonu ile ulaşım ve müdahale

Siz daha ne olsun demişsiniz biz daha ne olsunları yazalım;
-Mercan 50 'de 4,5 inç dokunmatik renkli ekran var. Rotem de ne var?
-Mercan 50'de Ross firmasının minimum havalandırma ihtiyacı tablosu gömülü. İlk gün hayvan adedi ve yaşını girip otomatiğe alıyorsunuz o kadar. Rotem bunu yapabiliyor mu?
-Mercan 50(4 iç+1 dış sıcaklık sensörü+ röle kartı+ ana dokunmatik ekranlı ünite) 2.000 TL. Rotem kaç lira?
-Nem sensörü 200TL , ayrıca su değerse ucuza tamir ediyoruz, çöpe atmıyoruz. Rotem nem sensörünün fiyatını lütfen yazınız?
-Silo ve tavuk tartımının ayrıca bilgisayar haberleşmesinin fiyatlarını da paylaşırsanız çok mutlu olacağız? Bilgisayar haberleşmesi ENDKON da 750 TL.
-Karbondioksit sensörü ENDKON üretimi 750 TL. Rotem fiyatını yazınız millet öğrensin.

Ayrıca Haziran ayındaki YUTAV tavukçuluk fuarında yeni akıllı cihazımız (7 inç renkli dokunmatik ekranlı) SMART FARM görücüye çıkıyor.
O ZAMAN TÜRKLERİN NELER YAPABİLDİĞİNİ HERKES GÖRECEK.
BEKLEYİN TÜRKLER GELİYOR.

-

Çevrimdışı baytarov

• ONBAŞI
  • **
« Yanıtla #24 : Temmuz 21, 2015, 04:58:16 ÖÖ »
havalandıram üzerine yapcağınzı her yatırım  sizi zarardan kartaracak harcadığınız enerji yakıt miktarı havalandırma   ve de iş gücünden tasarruf konusunda büyük kolaylık.
 ben tecrübesiz bi tavukçuyum şu diyebirimki para değilde iyiyie yaptığınız her yatırım size artı olarak geri dönecektir.

HAVALNDIRMAYA ÖNEM VERİN BAŞKA FİRMALARIN KÜMESLERİ YAN YANAA OLMASIN

HİNDİNİ,N YANINDA YUMURTANIN DAMIZLIKKÜMESİ BULUNDURMAYIN BU İŞTE CİDDİ OLUN

CİVCİVLERE KARŞI ACINASIZ OLUN

Ay-Ce Makina Ekipmanları

• Ziyaretçi
« Yanıtla #25 : Temmuz 28, 2015, 01:44:02 ÖS »
Sayın Zeyneppoultry SMART_FARM Panolar Ankarada bir bir sökülüyor duymuşsunuzdur sizde. Ayrıca Kendi kümeslerinizde siz neden ROTEM kullanıyorsunuz. Biz de Türklerin her konuda başarılı olmasını en az sizin kadar çok istiyoruz bu da doğru anlaşılsın lütfen.

Çevrimdışı Controller

• ONBAŞI
  • **
« Yanıtla #26 : Nisan 03, 2018, 12:05:04 ÖÖ »
Rotem de olsa, mercan da olsa,  pola, Can da olsa iceride siddetli bir ruzgar var, pilicler boyunlarını kısmış şekilde bekliyor...
300 sn lik periyotta sicaklik bir artiyor bir azaliyor.
Bogucu gazlar baskisi altinda 40 gunu tamamlayan pilicler topluma sunuluyor. Bu klasik fotografin haricinde bir fotograf var mi? Amonyak ölçümü yapiyor musunuz?

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarina ve kisilik haklarina saygili olmayi amac edinmistir. Sitemiz, 5651 sayili yasada tanimlanan yer saglayici olarak hizmet vermektedir. 5651 Sayili kanun’un 8. maddesine ve T.C.K’nin 125. maddesine göre Tüm üyelerimizin yaptiklari paylasimlardan sorumludur. ilgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykiri icerikleri kontrol etme yükümlülügü yoktur. Bu sebeple, sitemiz uyar ve kaldir prensibini benimsemistir. sitemizde yer alan tüm videolar kaynak kodlari ile youtube, vimeo, dailymotion, v.b. video paylasim sitelerinden alinmaktadir. Telif haklari sorumlulugu bu sitelere aittir. Telif hakkina konu olan eserlerin yasal olmayan bir bicimde paylasildigini ve yasal haklarinin cignendigini düsünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, info@kanatliforum.com mail adresinden bize ulasabilirler. Buraya ulasan talep ve sikayetler hukuk müsavirimiz tarafindan incelenecek, sikayet yerinde görüldügü takdirde ihlal oldugu düsünülen icerikler sitemizden kaldirilacaktir. Ayrica, mahkemelerden talep gelmesi halinde hukuka aykiri icerik üreten ve hukuka aykiri paylasimda bulunan üyelerin tespiti icin gerekli teknik veriler saglanacaktir.Site Yoneticileri Bilgisi Haricinde Yapilan Alisverislerden Sitemiz Sorumlu Degildir.