Gönderen Konu: Kuluçkahanelerde Rutin Kalite Kontrolleri  (Okunma sayısı 33013 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ADMİN

  • Yönetici
  • *****
  • İleti: 583
  • Thanked: 30 times
  • Cinsiyet: Bay
  • Bilgi Paylaştıkça Çoğalır-- Hadi Paylaşalım
Kuluçkahanelerde Rutin Kalite Kontrolleri
« : Haziran 24, 2012, 01:06:21 ÖS »

Kuluçkahanelerde Rutin Kalite Kontrolleri

Tüm döllü yumurtalardan civciv elde edilemez. İyi bir kuluçka randımanına sahip bir sürüde bile kabul edilebilir oranlarda embriyo ölümleri gerçekleşir. Tüm organ sistemlerinin oluştuğu inkübasyonun ilk birkaç gününde genellikle ölüm biraz yüksek seyreder. Orta dönemde ise oluşmuş bu sistemde hızlı bir büyüme gerçekleşir ve çok az sayıda embriyonik ölümle kendini gösterir. İnkübasyonun son birkaç günü ise, embriyonun ciğerlerine hava alabilmek için hava boşluğuna yöneldiği, kan akışını farklı bir yere yönlendirdiği, yumurta sarısını karın boşluğuna çektiği ve son olarak çıkışı gerçekleş-tirdiği bir dönem olduğundan, yine ölümler yüksek seyreder. Şekil 1 iyi bir çıkıma sahip bir sürüdeki normal ölümlerin dönemlere göre dağılımını göstermektedir.

Şekil 1: İnkübasyon süresince beklenen normal embriyo ölüm olasılıkları. (Kuurman et al.
(2003). Poultry Science, 82:214-222)Döllülük, kuluçka randımanı, sürü yaşına bağlı olarak toplam çıkım zamanı ve ağırlık kaybı gibi özelliklere ait verileri bir araya getirmek, her kuluçka için rutin kalite kontrolunun önemli bir kısmını oluşturur. Kuluçka çalışanları gerekli verileri toplama konusunda eğitimli olmalıdır. Dölsüzlüğü ve kontaminasyonu nasıl belirleyeceklerini ve embriyonun gelişimin hangi aşamasında öldüğünü bilmelidirler. Aynı zamanda pozisyon bozuklukları ve yapısal bozuklukları da ayırt edebilmelidirler.

Güvenilir veriye sahip olmak, kuluçkanın performansını standartlarla karşılaştırabilmeyi ve ortaya çıkan problemlerin incelenmesinde, problemin çerçevelerini belirleyebilmeyi mümkün kılar. Normal ölüm oranlarının dışına çıkan dönemlerin tespiti ile genellikle sorunun nereden kaynaklandığı tespit edilebilir.

Örneğin:

• İnkübasyonun ilk haftasında meydana gelen kayıplar inkübasyon öncesi sorunları işaret eder (çiftlik, nakliye veya depolama gibi).

• İnkübasyonun ikinci haftasında meydana gelen kayıplar, her ne kadar uygunsuz kuluçka koşulları da etkili olsa daha çok kontaminasyon veya beslenme bozukluklarına bağlı olarak gelişir.

• İnkübasyonun son haftasında meydana gelen kayıplar ise genellikle uygunsuz inkübasyon koşullarından kaynaklanır.Kaynak: Steve Tullett - - Ross
 

 

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarina ve kisilik haklarina saygili olmayi amac edinmistir. Sitemiz, 5651 sayili yasada tanimlanan yer saglayici olarak hizmet vermektedir. 5651 Sayili kanun’un 8. maddesine ve T.C.K’nin 125. maddesine göre Tüm üyelerimizin yaptiklari paylasimlardan sorumludur. ilgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykiri icerikleri kontrol etme yükümlülügü yoktur. Bu sebeple, sitemiz uyar ve kaldir prensibini benimsemistir. sitemizde yer alan tüm videolar kaynak kodlari ile youtube, vimeo, dailymotion, v.b. video paylasim sitelerinden alinmaktadir. Telif haklari sorumlulugu bu sitelere aittir. Telif hakkina konu olan eserlerin yasal olmayan bir bicimde paylasildigini ve yasal haklarinin cignendigini düsünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, info@kanatliforum.com mail adresinden bize ulasabilirler. Buraya ulasan talep ve sikayetler hukuk müsavirimiz tarafindan incelenecek, sikayet yerinde görüldügü takdirde ihlal oldugu düsünülen icerikler sitemizden kaldirilacaktir. Ayrica, mahkemelerden talep gelmesi halinde hukuka aykiri icerik üreten ve hukuka aykiri paylasimda bulunan üyelerin tespiti icin gerekli teknik veriler saglanacaktir.Site Yoneticileri Bilgisi Haricinde Yapilan Alisverislerden Sitemiz Sorumlu Degildir.