Gönderen Konu: Kuluçkahanede Civcivlerde Yaşanan Sıkıntılar ve Muhtemel Sebepleri  (Okunma sayısı 19815 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ADMİN

  • Yönetici
  • *****
  • İleti: 583
  • Thanked: 30 times
  • Cinsiyet: Bay
  • Bilgi Paylaştıkça Çoğalır-- Hadi Paylaşalım
Kuluçkahanede Sonuçların Yorumlanması

Pek çok kuluçka randımanı ve civciv kalitesi problemi bu bültende açıklandığı şekilde bir araya getirilmiş verilerin dikkatle analiz edilmesi ile çözülebilir. Gelişimin farklı evrelerine ait kayıplara ilişkin muhtemel nedenler aşağıda verilmiştir.


Aşırı Dölsüzlük

Embriyonik gelişim yoktur. Yumurtalar erken dönemde lamba muayenesi yapılıp sonrasında incelenirse dölsüz blastodiskin karakteristik görüntüsü olan küçük, beyaz, yoğun nokta görülecektir. Tüm süreç boyunca belirgin görünümde olmayabilir.

Muhtemel Nedenler: Olgunlaşmamış horozlar, aşırı kilo ya da ayak problemlerinden dolayı çiftleşmeyen horozlar. Yetersiz beslenme nedeniyle horozların kondüsyonlarını kaybetmesi. Horoz oranının çok fazla ya da çok az olması. Dişilerin horozlardan kaçması (Örn. Aşırı çiftleşme). HastalıklarErken Dönem Aşırı Embriyo Ölümü (İlk 2 gün)

Gözle görülür bir embriyo olmayabilir ancak krem renkli ekstra embriyonik membranlar görülecektir (1. gün için 1cm, 2. gün için ise 3 cm çapa kadar). Bu aşamada lamba muayenesi sonrası kırım yapıldığında kan görülmeyecektir.

Muhtemel Nedenler: Büyük ihtimalle çiftlik, taşıma veya depolama problemidir. Örneğin seyrek yumurta toplanması, yumurtaların toplanırken veya taşınırken sarsılması, yumurtaların basılmadan önce kuluçkada yeterince dinlendirilmemesi, çok uzun süreli depolamalar ( >7 gün) veya uygunsuz depolama koşulları (Çok soğuk, çok sıcak veya inip çıkan sıcaklıklar). Yumurtaların yanlış dezenfek-siyonu (Çok sıcak suda yıkanması veya inkübasyonun ilk 12-96 saatinde fumigasyon yapılması) veya yüksek inkübatör sıcaklıkları diğer muhtemel nedenlerdir.


“Kan Halkası” Dönemi Aşırı Embriyo Ölümü (2.5 – 4 günler)

Yumurta sarısı üzerinde büyümüş krem renkli mebran ve belirgin bir şekilde kanın görülebildiği dolaşım sistemi oluşmuş olmalıdır. Embriyo öldükten sonra kan damarları çok belirgin değildir. Çünkü kan çevresel halkanın içerisine akarak koyu bir renk alır. Çevresel kan halkası görüntüsü genellikle transfere kadar varlığını sürdürür. Ancak krem rengi ekstra embriyonik membrandan kalanlar ile sarının üst kısmında yer alan sıvı dolu amniyotik kese 21. günün sonunda geriye kalan tek bulgu olacaktır. Gözde görülebilir bir siyah pigmentasyon yoktur.

Muhtemel Nedenler: Erken dönem ölümleriyle benzerlik gösterir. Aynı zamanda besleme ile alakalı eksiklikler ve bakteriyel kontaminasyondan da etkilenir.“Siyah Göz” Dönemi Aşırı Embriyo Ölümü (5 - 12 günler)

Embriyo belirgin bir siyah göz geliştirmiş olmalıdır. Küçük kanat ve bacaklar da açıkça görülür durumdadır. Bu evrede ölen embriyoların çoğu kontaminedir.

Muhtemel Nedenler: Çatlamış yumurta kabuğundan kaynaklanan bakteriyel kontaminasyon, kötü folluk hijyeni, yanlış yumurta  dezenfek-siyonu veya yumurta sevkidaresinin herhangi bir aşamasında sıcaktaki ani değişimlere bağlı olarak terleme. Sıklıkla yer yumurtalarında, özellikle yıkama yapılıyorsa görülür. Beslenmeden de kaynaklanabilir.“Tüylenme” Dönemi Aşırı Embriyo Ölümleri (13 - 17 günler)

Tüyler 11. günden itibaren görülmeye başlar fakat tüm vücutta görülmesi 13. günü bulur. Bu dönemde ölen embriyolar yumurtanın içini tam olarak doldurmazlar. Kafa yumurtanın sivri ucuna doğru pozisyon alma eğilimi gösterir. Kabuk altı yumurtalar incelendiğinde bu aşamada ölen embriyolarda kanın bozulması nedeniyle koyu kızılkahve bir renk hakimdir.

Muhtemel Nedenler: Çoğu embriyo bu dönemde hızlı bir büyüme göstererek yaşama
eğilimindedir. Ancak beslenmeye bağlı eksiklikler bu dönemdeki ölüm oranını arttırabilir. Benzer biçimde kontaminasyon ve uygun olmayan inkübatör koşulları da etkilidir.


“Dönmüş” Dönem Aşırı Embriyo Ölümleri (18 - 19 günler)

Embriyo yumurtanın içini kaplar ve kafası küt uçta bulunan hava boşluğuna denk gelecek şekilde döner. Sarı halen vücudun dışındadır. Embriyo; yapısal bozukluklar, aşırı nem veya ters dizilmeye ilişkin işaretlerin varlığına dair incelenmelidir.


Muhtemel Nedenler: Gelişim veya çıkım makinesinde uygun olmayan sıcaklıklar. Transferde yumurtaların zarar görmesi. Beslenmeye ilişkin eksiklikler veya kontaminasyon bu dönemdeki ölümleri arttırabilir. Gelişim makinesindeki çevirme problemleri (sıklığı veya açısı). Ters dizilmiş yumurtalar. Gelişim makinesindeki yüksek nem nedeniyle yumurtada yeterli ağırlık kaybı olmaması.İç Delme Dönemi Aşırı Embriyo Ölümleri

Embriyo kabuğu kaplar ve gaga küt uçtaki hava boşluğuna zarı delerek geçer.Yumurta sarısı çoğunlukla karın içine çekilmiştir. Gelişme bozuklukları görülebilir.

Muhtemel Nedenler: “Dönmüş” dönemde ölümlerle benzer nedenlere sahiptir ancak transfer sonrası nemin aşırı yüksek oluşundan da etkilenir.Dış Delme Dönemi Aşırı Embriyo Ölümleri

Tamamen şekillenmiş olan embriyo yumurta kabuğunda bir delik açar ancak çıkamaz. İnceleme yapılırken halen yaşıyor veya ölmüş olabilir.

Muhtemel Nedenler: Düşük nem, yüksek sıcaklık veya çıkım makinesinde elverişsiz havalandırma. Yetersiz çevirme veya yumurtaların ters dizilmesi. Beslenme eksiklikleri, hastalıklar, çok uzun süre depolama, transfer hasarları veya çıkım sürecinde aşırı fumigasyon bu dönemdeki ölümleri arttırabilir.Kaynak: Steve Tullett - - Ross
 

 

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarina ve kisilik haklarina saygili olmayi amac edinmistir. Sitemiz, 5651 sayili yasada tanimlanan yer saglayici olarak hizmet vermektedir. 5651 Sayili kanun’un 8. maddesine ve T.C.K’nin 125. maddesine göre Tüm üyelerimizin yaptiklari paylasimlardan sorumludur. ilgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykiri icerikleri kontrol etme yükümlülügü yoktur. Bu sebeple, sitemiz uyar ve kaldir prensibini benimsemistir. sitemizde yer alan tüm videolar kaynak kodlari ile youtube, vimeo, dailymotion, v.b. video paylasim sitelerinden alinmaktadir. Telif haklari sorumlulugu bu sitelere aittir. Telif hakkina konu olan eserlerin yasal olmayan bir bicimde paylasildigini ve yasal haklarinin cignendigini düsünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, info@kanatliforum.com mail adresinden bize ulasabilirler. Buraya ulasan talep ve sikayetler hukuk müsavirimiz tarafindan incelenecek, sikayet yerinde görüldügü takdirde ihlal oldugu düsünülen icerikler sitemizden kaldirilacaktir. Ayrica, mahkemelerden talep gelmesi halinde hukuka aykiri icerik üreten ve hukuka aykiri paylasimda bulunan üyelerin tespiti icin gerekli teknik veriler saglanacaktir.Site Yoneticileri Bilgisi Haricinde Yapilan Alisverislerden Sitemiz Sorumlu Degildir.