Gönderen Konu: Kuluçkada Rutin Kalite Kontrol, Kayıt Tutma ve Sonuçların Analizi  (Okunma sayısı 23388 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ADMİN

  • Yönetici
  • *****
  • İleti: 583
  • Thanked: 30 times
  • Cinsiyet: Bay
  • Bilgi Paylaştıkça Çoğalır-- Hadi Paylaşalım
Kuluçkada Rutin Kalite Kontrol, Kayıt Tutma ve Sonuçların Analizi

Rutin kalite kontrol uygulaması oldukça zaman alan bir işlemdir. Bu nedenle hangi kayıtların tutulup hangi analizlerin yapılacağı her bir kuluçka için Kalite Kontrol Ekibi tarafından detaylarıyla belirlenmeli, aynı zamanda da kullanılacak verilerin nasıl toplanacağına da karar verilmelidir. Bu bültenin amacı üzerinde tartışılabilecek fi kirler sunmaktır.

Embriyo ölümlerini devrelere göre sınıfl andırmak amacıyla kullanılabilecek bazı öneriler Tablo 1 ve 2 de bir araya getirilmiştir.

Tablo 3 ve 4 kuluçka kayıplarına ait en iyi %25’in hedef değerlerini göstermektedir.

Çalışma hedefl erinin belirlenmesi amacıyla sonuçların elektronik ortama aktarılması ve eğilimlerin analiz edilmesi şiddetle tavsiye edilmektedir.

Gelişimin farklı aşamalarındaki embriyoların görünümü açıkça belgelenmesine karşın inkübasyonun 4. gününde ölmüş bir embriyonun 17 gün daha inkübatörün sıcak şartlarında kalması bozulmalara yol açmakta, bu da gün tespitini zorlaştırmaktadır. Bu nedenle yumurtaların 8-10. günlerde lamba muayenesinden geçirilip mümkün olduğunca erken bir dönemde incelenmesi önerilmektedir. Daha sonrasında ise transferde alınan ölü embriyolar ve kabuk altı yumurtaların incelenmesi  Önerilmek-tedir.

Rutin bir kalite kontrol sisteminin sahip olması gereken minimum gereksinimlere İlişkin öneriler aşağıda sıralanmıştır.

• Her hafta, her sürüden en az 3 tepsi yumurta izlenmelidir; ideal olarak sayı tüm çıkımı temsil edecek kadar olmalıdır.

• Bu üç tepsinin boş ağırlıkları tartılıp kaydedilmelidir.

• Tepsilere yumurtalar yüklendikten sonra tekrar tartılarak Tepsi+yumurtaların ağırlığı kaydedil-melidir.

•Transfer zamanı bu tepsiler tekrar tartılmalıdır. Sonrasında lamba muayenesi ile boş yumurtalar ve kırıklar; dölsüz, erken ve orta dönem ölümleri ile kontaminasyonları sınıfl andırıp envanterini çıkartmak amacıyla ayrılmalıdır.

• Civcivlerin hasad edilmesi sırasında bu tepsilerden gelen civcivler sayılıp, civciv ağırlığı ve civciv ağırlığının ilk yumurta ağırlığına oranı olan “civcive dönüşüm oranı” hesaplanmalıdır.

• Kabuk altı yumurtaların incelenmesi ile oluşturulan değerlerle kayıtlar tamamlanacaktır.

• Tüm kayıtlar sürü yaşı, gelişim ve çıkım makinesi numarası ve nerede basıldığına ilişkin verileri de içerecek şekilde tutulmalıdır.

• Farklı kategorilere düşen yumurtaların yüzdeleri hesaplanmalı ve önceki veriler ışığında oluşturul-muş hedef değerlerle karşılaştırılmalıdır. Hedefden önemli ölçüde sapan tüm durumlar araştırılmalıdır. Sorun yaratabilecek bazı muhtemel sebeplere yönelik bilgiler sonraki “Sonuçların Yorumlanması” başlıklı bölümde verilmiştir. Kuluçka problemlerine ilişkin daha detaylı bilgilere internetten ücretsiz olarak ulaşabileceğiniz H.R. Wilson tarafından kaleme alınmış ve Florida Üniversitesi tarafından yayınlanmış “Hatchability Problem Analysis” isimli eserden ulaşılabilir.

Tablo 1: Sorun analizi ya da araştırma amaçlı kullanılmak üzere düzenlenmiş ve yumurta kırımı ile embriyo ölümlerinin devrelerinin detaylı bir şekilde sınıfl andırıldığı sistem

Tablo2: Kalite kontrolunda kullanılmak üzere basitleştirilmiş, embriyo ölümlerinin sınıfl andırılma tablosu


Tablo 3: Sorun analizi ya da araştırma amaçlı kullanılmak üzere düzenlenmiş kuluçka
kayıplarına ait en iyi %25in hedef değerleri (toplam basılan yumurtanın %si olarak


Table 4: Kalite kontrolunda kullanılmak üzere basitleştirilmiş, kuluçka kayıplarına ait en iyi %25in hedef değerleri (toplam basılan yumurtanın %si olarak)
Kaynak: Steve Tullett - - Ross
 

 

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarina ve kisilik haklarina saygili olmayi amac edinmistir. Sitemiz, 5651 sayili yasada tanimlanan yer saglayici olarak hizmet vermektedir. 5651 Sayili kanun’un 8. maddesine ve T.C.K’nin 125. maddesine göre Tüm üyelerimizin yaptiklari paylasimlardan sorumludur. ilgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykiri icerikleri kontrol etme yükümlülügü yoktur. Bu sebeple, sitemiz uyar ve kaldir prensibini benimsemistir. sitemizde yer alan tüm videolar kaynak kodlari ile youtube, vimeo, dailymotion, v.b. video paylasim sitelerinden alinmaktadir. Telif haklari sorumlulugu bu sitelere aittir. Telif hakkina konu olan eserlerin yasal olmayan bir bicimde paylasildigini ve yasal haklarinin cignendigini düsünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, info@kanatliforum.com mail adresinden bize ulasabilirler. Buraya ulasan talep ve sikayetler hukuk müsavirimiz tarafindan incelenecek, sikayet yerinde görüldügü takdirde ihlal oldugu düsünülen icerikler sitemizden kaldirilacaktir. Ayrica, mahkemelerden talep gelmesi halinde hukuka aykiri icerik üreten ve hukuka aykiri paylasimda bulunan üyelerin tespiti icin gerekli teknik veriler saglanacaktir.Site Yoneticileri Bilgisi Haricinde Yapilan Alisverislerden Sitemiz Sorumlu Degildir.