Gönderen Konu: Kuluçkahanelede Sıcaklığın İzlenmesi ve Sıcaklık Değerleri  (Okunma sayısı 14235 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ADMİN

  • Yönetici
  • *****
  • İleti: 583
  • Thanked: 31 times
  • Cinsiyet: Bay
  • Bilgi Paylaştıkça Çoğalır-- Hadi Paylaşalım
Sıcaklıkların İzlenmesiKuluçkahanede Yumurtanın Maruz Kaldığı Sıcaklıkların İzlenmesi

TinyTag gibi küçük boyutlu pilli veri günlükleyicilerinin (Data Logger) inkübasyon öncesinde yumurta sevk ve idare koşullarının araştırılması için kullanımı, kontrolü kolaylaştıracaktır. Bir veri günlükleyicisi gece boyunca follukta bırakıldıktan sonra yumurta ile birlikte toplanıp ta ki inkübasyon sonuna kadar yumurta ile birlikte tutularak maruz kalınan sıcaklıklar tespit edilebilir.

Çiftlikte yumurtalar toplamayı takip eden 4 saat içerisinde 24°C (75.2°F)’in altına indirilmeli ve muhtemel depolama süresine en uygun sıcaklıkta muhafaza edilmelidir. 24°C (75.2°F) broyler damızlıklarının yumurtaları için “Fizyolojik Sıfır” olarak bilinmektedir. Depolama süresince embriyonik gelişimin durdurulduğundan emin olmak için yumurtalar bu sıcaklığın altında depolanmalıdır.

Yumurta sevk-idaresi sırasında sıkça karşılaşılan problemler şunlardır:

• Folluklarda yumurtalar çok uzun süre toplanmadan kaldığı taktirde, bir sonraki tavuk yumurtlamak için geldiğinde follukta kalan yumurtaların tekrar ısınması.

• Otomatik folluklu kümeslerde soğutma yapılmadan yumurtaların depolandığı durumlarda yumur-taların seyrek toplanması.

• Karton viyoller yumurtaların hızlı bir şekilde soğumasına mani olacaktır. Dolayısıyla plastik viyoller kullanınız.

• Yumurtaların derhal soğuk depoya aktarılması yerine paketleme sonrasında gün sonuna kadar kümeste tutulması.

• Özellikle sıcak havalarda yumurta deposunun kapısının açık bırakılması.

• Yumurta deposunda sıcaklık kontrolünün düzgün bir şekilde yapılamaması, kötü izolasyon ya da yetersiz soğutma kapasitesi nedeniyle sıcaklıklarda gün içerisinde dalgalanmalar yaşanması, embriyoları zayıfl atacak bu da dayanıksız ve zayıf civcivlere neden olacaktır.

• Yumurta arabalarının yumurta toplama aracından indirildikten sonra depoya konana kadar dışarıda bekletilmesi.

• Yumurta toplama arabasının sıcaklık kontrollü olmaması.

• Çiftlik ve kuluçkanın depoda farklı sıcaklıklar uygulaması.

• Fizyolojik sıfıra yakın ve inip çıkan sıcaklık şartlarına sahip bir alanda gereğinden uzun ön ısıtma.

Yukarıda sayılanların her biri erken dönem ve kan halkası evrelerindeki ölümleri arttıracaktır. Veri günlükleyicilerinin kullanımı problemin nerede olduğunun tespitinde yardımcı olacaktır.

Sıcaklık veri günlükleyicileri inkübasyon şartlarının değerlendirilmesinde ve makine içerisindeki sıcak ve soğuk alanların belirlenip düzeltilmesinde de kullanılabilir
Yumurta Kabuk Sıcaklıklarının Ölçülmesi

Embriyolar soğuğa karşı oldukça dayanıklıklı oldukları halde kısa süreli sıcak stresi yapısal bozukluklara, pozisyon hatalarına ya da ölüme yol açabilir. Bir inkübatörü, önceden programlanmış sıcaklıklarda kendi halinde çalıştırmak yerine, yumurta kabuk sıcaklıklarını embriyoların aşırı  ısınma-sının önüne geçmek amacıyla izleyip, programa müdahil olmak çok daha akılcıdır. Bu ölçümler oldukça ucuz olan ve inkübatör sıcaklık aralıklarında çalışan “Braun Thermoscan” gibi infrared termometreler ile yapılabilir. Dikkat edilmesi gereken husus hava boşluğunun değil, yumurtanın ekvatoral kısmının sıcaklığının ölçülmesidir.

Tüm kuluçka makinalarında sıcak ve soğuk alanlar vardır. Önemli olan sıcak alanlara denk gelen embriyoların 16-18. günler arasında sıcak stresinden dolayı zarar görmemelerini sağlamaktır. İdeal yumurta kabuk sıcaklığı 37.8°C (100°F)’dir. Ancak inkübasyonun sonuna doğru yumurta kabuk sıcaklıkları 38.3ºC (101°F) derecelere yükselebilir ve genellikle bunun önemli bir etkisi görülmez. Oysa ki 39.4ºC (103°F) ve üzerine ulaşan kabuk sıcaklıklarına ulaşıldığında kuluçka randımanı ve civciv kalitesi üzereinde zararlı etkiler görülür.

Kaynak: Steve Tullett - - Ross
 

 

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarina ve kisilik haklarina saygili olmayi amac edinmistir. Sitemiz, 5651 sayili yasada tanimlanan yer saglayici olarak hizmet vermektedir. 5651 Sayili kanun’un 8. maddesine ve T.C.K’nin 125. maddesine göre Tüm üyelerimizin yaptiklari paylasimlardan sorumludur. ilgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykiri icerikleri kontrol etme yükümlülügü yoktur. Bu sebeple, sitemiz uyar ve kaldir prensibini benimsemistir. sitemizde yer alan tüm videolar kaynak kodlari ile youtube, vimeo, dailymotion, v.b. video paylasim sitelerinden alinmaktadir. Telif haklari sorumlulugu bu sitelere aittir. Telif hakkina konu olan eserlerin yasal olmayan bir bicimde paylasildigini ve yasal haklarinin cignendigini düsünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, info@kanatliforum.com mail adresinden bize ulasabilirler. Buraya ulasan talep ve sikayetler hukuk müsavirimiz tarafindan incelenecek, sikayet yerinde görüldügü takdirde ihlal oldugu düsünülen icerikler sitemizden kaldirilacaktir. Ayrica, mahkemelerden talep gelmesi halinde hukuka aykiri icerik üreten ve hukuka aykiri paylasimda bulunan üyelerin tespiti icin gerekli teknik veriler saglanacaktir.Site Yoneticileri Bilgisi Haricinde Yapilan Alisverislerden Sitemiz Sorumlu Degildir.