Gönderen Konu: Kuluçkahanelerde Yumurta ve Civciv Ağırlıklarının İzlenmesi  (Okunma sayısı 16703 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ADMİN

  • Yönetici
  • *****
  • İleti: 583
  • Thanked: 30 times
  • Cinsiyet: Bay
  • Bilgi Paylaştıkça Çoğalır-- Hadi Paylaşalım
Kuluçkahanelerde Yumurta ve Civciv Ağırlıklarının İzlenmesi

18. Güne Kadar Ağırlık Kaybı
Ortalama bir tavuk yumurtasında gelişimini sürdürmekte olan embriyo ile inkübatör içi arasında oksijen ve karbondioksit değişimini sağlayan 10,000 kadar por bulunmaktadır. Bununla birlikte su da aynı yolu kullanarak dışarı çıkar. Dolayısıyla embriyonun su kaybına uğramaması için toplam su kaybı miktarı kontrol altında tutulmalıdır. Bunu yapmanın en kolay yolu inkübasyon süresince ağırlık kaybının izlenmesidir. Meydana gelen her türlü ağırlık kaybı su kaybından kaynaklanmaktadır.

Tüm kanatlı türlerinde yapılan gözlemler sonucunda inkübasyonun başlamasından yumurta kabuğu-nun delinmesine kadar geçen sürede (evcil ırklarda yaklaşık transfer zamanına denk gelir) gerçekle-şen nem kaybı taze yumurtanın yaklaşık %12’sidir. Ağırlık kaybını kontrol etmenin tek yolu ise maki-nelerin nem ayarlarını değiştirmektir. Ağırlık kaybı inkübasyonun başlangıcından kabuğun delindiği ana kadar %12 olarak gerçekleştiğinde civciv kalitesi ve kuluçka randımanı optimum düzeyde olacaktır.

Kuluçkalar normalde taze yumurta ağırlıklarını bilmezler, ancak yagın olarak yumurtaları yüklemeden hemen önce tartarlar. Şayet yumurtalar kısa bir süreliğine iyi şartlarda depolanmış ise (6 güne kadar) doğru ağırlık kaybı yaklaşık %11,5 olacaktır. Optimal ağırlık kaybı yüzdesi depolama sırasında yumurtanın kaybettiği ağırlık oranına göre değişecektir.

Yumurtaların ağırlık kaybı bir tepsinin tüm yumurtalarının tartılması ile hesaplanmalıdır (Şekil 21). Güvenilir elektronik teraziler görece ucuzdur ve kuluçka makinelerinin içindeki farklı yerlerde  yapıla-cak ölçümlerle yumurtaların ideal nem oranlarına maruz kalıp kalmadıkları anlaşılabilir. Bu yöntem ile kullanılan nem programının doğruluğu ve makinelerin nemlendirici sistemlerinin doğru çalışıp çalışma-dığı kontrol edilebilir ki kuluçka sevk ve idaresi için gerekli bir yöntemdir.Şekil 21: Ağırlık kayıplarının izlenmesi kuluçka sevk ve idaresi için gerekli bir yöntemdir.

Kaynak: Steve Tullett - - Ross
 

 

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarina ve kisilik haklarina saygili olmayi amac edinmistir. Sitemiz, 5651 sayili yasada tanimlanan yer saglayici olarak hizmet vermektedir. 5651 Sayili kanun’un 8. maddesine ve T.C.K’nin 125. maddesine göre Tüm üyelerimizin yaptiklari paylasimlardan sorumludur. ilgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykiri icerikleri kontrol etme yükümlülügü yoktur. Bu sebeple, sitemiz uyar ve kaldir prensibini benimsemistir. sitemizde yer alan tüm videolar kaynak kodlari ile youtube, vimeo, dailymotion, v.b. video paylasim sitelerinden alinmaktadir. Telif haklari sorumlulugu bu sitelere aittir. Telif hakkina konu olan eserlerin yasal olmayan bir bicimde paylasildigini ve yasal haklarinin cignendigini düsünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, info@kanatliforum.com mail adresinden bize ulasabilirler. Buraya ulasan talep ve sikayetler hukuk müsavirimiz tarafindan incelenecek, sikayet yerinde görüldügü takdirde ihlal oldugu düsünülen icerikler sitemizden kaldirilacaktir. Ayrica, mahkemelerden talep gelmesi halinde hukuka aykiri icerik üreten ve hukuka aykiri paylasimda bulunan üyelerin tespiti icin gerekli teknik veriler saglanacaktir.Site Yoneticileri Bilgisi Haricinde Yapilan Alisverislerden Sitemiz Sorumlu Degildir.