Gönderen Konu: Kümeslerde Nipel Su Hattının Temizlik ve Dezenfektasyonu  (Okunma sayısı 28849 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ADMİN

 • Yönetici
 • *****
 • İleti: 583
 • Thanked: 31 times
 • Cinsiyet: Bay
 • Bilgi Paylaştıkça Çoğalır-- Hadi Paylaşalım
Kümeslerde Nipel Su Hattının Temizlik ve Dezenfektasyonu
« : Haziran 21, 2012, 10:05:40 ÖS »
SU HATTI SANİTASYONU

Dr. Susan Watkins, Arkansas Üniversitesi, ABD


Sürü saglıgından emin olmak ve beklenen performansa ulasabilmek için günlük olarak temiz ve saglıklı su temin etmek gerekmektedir. Hayvanlara su tasıyan hat seffaf degildir, dolayısıyla da içerisinde ne oldugunu görmemiz mümkün degildir. Su hattı, kümes temizligi sırasında unutulması olası kısımların basında gelmektedir. Bu nedenle her kümes temizliginde su hattının temizlenmesi gerektigi bir not olarak yazılmalıdır.Su hattı temizliginin basarılı bir sekilde gerçeklesebilmesi için hat, bir program dâhilinde bastan sona temizlenmelidir. Suyun kimyasal yapısındaki çesitlilik ve su sistemlerinin dinamigi, temizlik
islemini bir mücadele haline getirmektedir. Biraz çaba, dogru araçlar ve su kalitesine ait bilgiler
kullanılarak bu durumun üstesinden gelinmesi olasıdır. Bu bültende anlatılanlar uygulandıgı
takdirde hayvanlarınız için en iyi kalitede su edilmesi olasıdır.


Birinci Asama: Suyu analiz ettiriniz

Suyu, birikime yol açabilecek kalsiyum, magnezyum ve manganeze karsı analiz ettiriniz.
Su 90 ppm’in üzerinde kalsiyum-magnezyum kombinasyonu veya 0.05 ppm manganez,
0.3 ppm kalsiyum veya 0.5 ppm magnezyum içeriyor ise, temizlik sırasında mineral
birikimini çözücü bir kimyasal ya da asit ilave etmek gerekir. Bu ürünler su hatlarındaki ve
tesisattaki mineral birikimlerini temizleyecektir.


Ikinci Asama: Sanitasyon kimyasalının seçimi

Biyo-film tabakası ve sistemdeki balçıklaşmayı kolayca sökebilecek bir kimyasal seçilmelidir. Bu amaçla kullanılan en iyi kimyasallardan bazıları konsantre hidrojen peroksit içermektedir.
Güçlü temizlik kimyasalları kullanmadan önce tahliyelerin düzgün çalıştığından emin olunmalıdır ki sisteme basınçlı hava verildiginde bu hava dısarı atılabilsin. Hasar olusumunun önüne geçebilmek için bu tür ürünlerin kullanımı ile ilgili olarak ekipman üreticisi firmanın görüsü alınmalıdır.Üçüncü Asama: Sanitasyon kimyasalının hazırlanması

En iyi sonucu alabilmek için, kullanılacak kimyasalları, etiketinde yazan en güçlü konsantrasyonda kullanınız. Çogu dozatronlarda orijinal materyalin sadece %0.8-1.6’na kadar olan  konsantrasyonlarına ayarlama yapmak mümkündür. ayet daha yüksek konsantrasyonlara ihtiyaç varsa, kimyasalı genis bir tankta karıstırıp, dozatron kullanmadan sisteme vermek daha uygun olacaktır. Örnegin %3’lük bir çözeltiye ihtiyaç duyuldugunda 3 birim kimyasala 97 birim su eklemek yeterli olacaktır. Mükemmel bir sanitasyon solüsyonu, %35’lik hidrojen peroksit solüsyonu kullanılarak hazırlanabilir. Hazırlanan bu karısım yukarıda tarif edildigi sekilde %3’lük solüsyon
haline getirilebilir.


Dördüncü Asama: Su hattını temizleyiniz

30 m uzunlugunda, 20 mm çapındaki bir su hattının temizligi için 30–38 litre su gerekir. Eger 150 metre uzunlugunda bir kümeste 2 sıra su hattı varsa minimum 380 litre sanitasyon solüsyonuna ihtiyaç olacaktır. Su hatları, temizlik sonrasında içerisi tamamen bosaltılabilecek sekilde tasarlanmalıdır.
Su hatlarının temizliginde asagıdaki asamalar uygulanmalıdır:

1.Su hattını açarak içerisindeki suyu bosaltınız.

2.Sanitasyon solüsyonunu hatta pompalayınız.

3.Bosalan suyu, solüsyon gelene kadar takip ediniz.

4.Sanitasyon solüsyonu hattı doldurunca bosaltma vanalarını kapatıp tedarikçinin önerdigi süre boyunca solüsyonu su hattında bekletiniz (mümkünse 24 saati asan sürelerde).

5.Süre sona erdiginde sanitasyon sıvısı hattan bosaltıp temizlenmelidir. Bu is için kullanılacak su normal olarak hayvanların içme suyuna katılan miktarda sanitasyon solüsyonu içermelidir. Standart bir su sanitasyonu programının olmadıgı durumda, her 1 litre sanitasyon solüsyonu, 30g %5’lik agartıcı ile hazırlanır ve dozatron vasıtasıyla litreye 7.5 g yogunlugunda sisteme verilir. Böylece durulama suyunda 3-5 ppm klorin saglanmıs olur.

6.Su hattının temizligi, sanitasyonu ve durulaması tamamlandıktan sonra sisteme taze ve klorlanmıs su verilmelidir (sulukta 3-5 ppm). ORP metre cihazı ile ölçüm mümkün ise, minimum 650 degeri yakalanabilmelidir.

7.Su kaynagından kümeslere su tasıyan su hattında da dönem sonlarında temizlik ve sanitasyon islemi yapılmalıdır. Bunun için en uygun yöntem, hattaki suyu kümes içerisine bosatmak yerine bir hortum vasıtasıyla dısarı vermektir.


Besinci Asama: Mineral birikiminin temizlenmesi

Hattın temizligi saglandıktan sonra çesitli asit veya kireç sökücüler vasıtasıyla mineral birikimi
sistemden uzaklastırılabilir.Bu is için ekipman üreticisinin önerdigi ürünleri
kullanınız. Sitrik asit bu amaçla kullanılabilecek ürünlerden birisidir.

1.Öncelikle 1-2 paket (Her paket yaklasık 410g sitrik asit içerir) sitrik asit ile 3.8 litre suya
karıstırarak bir ön karısım hazırlayınız. Daha sonra her 1 litre su için bu ön karısımdan alınacak 7.5g
solüsyonu (%0.8 veya 1:128) hatta verip 24 saat bekletiniz. Optimum çözülmenin saglanabilmesi
için sisteme verilen suyun pH’sının 5’in altında olmasına özen gösterilmelidir.

2.Su hattını bosaltınız. Her 1 litre suya 60-90g %5’lik agartıcı ekleyerek yeni bir ön karısım
hazırlayınız. Daha sonra bir önceki asamada oldugu gibi her 1 litre su için bu ön karısımdan
alınacak 7.5g solüsyonu (%0.8 veya 1:128) hatta verip 4 saat bekletiniz. Bu konsantrasyondaki klor sistemde kalmıs tüm bakterileri öldürüp bio-film tabakasını temizleyecektir.

3.Son bir durulama yaptıktan sonra, hatta normal düzeyde sanitasyon kimyasalı içeren içme suyunu (Normalde 1 litre suya 30 g agartıcı eklenerek elde edilen solüsyonu 1 litre temiz suya 7.5g olacak sekilde durulama için seyreltin). Klor düzeyi 5 ppm’in altına inene kadar hattaki suyu bosaltmaya devam ediniz.

Altıncı Asama: Sistemin temiz kalmasını sağlayınız

Sanitasyon islemi sonrasında, sistemin temiz tutulması son derece önemlidir. Hayvanlarınız için
günlük sanitasyon programı gelistiriniz. Ideal bir su hattı sanitasyon programı hem sanitasyon kimyasalı hem de asit içermelidir. Önemli olan sanitasyon kimyasalı ile asitin farklı dozatronlarla sisteme verilmesi ve asla aynı zamanda aynı hatta kullanılmamasıdır.

Şayet tek bir dozatron mevcut ise bu durumda 1 litre suya 40g %5’lik agartıcı ile hazırlanacak ön
solüsyonun litreye 7.5g katılarak sisteme verilmesi uygun olacaktır. Temel hedef, temiz bir  kaynaktan elde edilen suyun hattın en uzak noktasındaki suluklara, içerisinde 3-5 ppm klor bulunacak sekilde ve devamlı olarak ulasmasını sağlamaktır.

Diğer Sanitasyon Kimyasalları

Ozon (O3) çok etkili bir bakteri/virüs öldürücü ve kimyasal oksidandır. Ozon, demir ve manganez ile
reaksiyona girerek her ikisinin de çok daha kolay filtre edilebilmesini saglar. Aynı zamanda pH’dan
bagımsız çalısır ve birlikte kullanıldıgında kloru etkisiz hale getirebilir. Bununla birlikte ozon, sistemde hiçbir sanitize edici artık bırakmadan, hızlı bir sekilde kaybolan kontak bir sanitasyon
kimyasalıdır.

Klor dioksit pazarda kanatlılar için su sanitasyonu kimyasalı olarak yerini almaktadır. Bu durum kısmen klor dioksitin uygulanmasında kullanılan kararlı yeni nesil klor dioksit uygulama metotlarından kaynaklanmaktadır. Klor dioksit bakteriler üzerinde klor kadar etkili, virüsler üzerinde ise klora göre daha da etkili olmaktadır. Aynı zamanda demir ve manganezin uzaklastırılmasında klordan daha üstün olup, pH’dan da etkilenmemektedir.


Notlar

1.Asitler tek basına kullanıldıklarında, su sistemlerinde bakteri ve mantar üremesine neden olabileceginden, suyu yalnızca asit ile muamele etmeyiniz.

2.Hidrojen peroksit su sanitasyonunda artan bir popülariteye sahiptir. pH ve bikarbonat alkalinitesi
hidrojen peroksidin etkinligi üzerinde önemli rol oynar. Hidrojen peroksitin isletmede depolanması
mümkündür ancak zamanla etkinligini yitirir. Güçlü bir oksidan olmasına karsın kalıcı bir artık üretmez.

3.Hidrojen peroksit çok agresif bir kimyasaldır ve muhafazası azami dikkat gerektirir. Uygulamadan
önce tüm parçalar üzerinde bir kimyasal gibi test edilmelidir. Yaralanmaları ve ekipman hasarlarını
önlemek amacıyla muhafaza ve kullanma talimatlarına sıkı sıkıya uyulmalıdır.Gümüs nitrat ile sabitlenmis %50’lik hidrojen peroksit son derece etkin bir sanitasyon aracıdır ve su hatlarına zarar vermeden hat temizligi yapılmasını sağlar.

4.Hayvanlara ası vb baska bir ürün kullanılacagı zaman, içme suyuna klor (ve diger sanitasyon kimyasalları) ilavesine son verilmesi uygun olacaktır. Klor asıları etkisiz hale getirecek ve bazı ilaçların etkinligini düsürecektir. Uygulama sona erdikten sonra, klor veya diger sanitasyon kimyasallarının kullanımına tekrar baslanmalıdır.

5.Su hattı sanitasyonu yerel yönetmeliklerle tabiidir. Bu amaçla ürünlerin kullanımında yerel makamların görüsüne basvurunuz ve üretici firmanın talimatlarına uyunuz.


Yazar hakkında

Dr. Susan Watkins master ve doktora derecesini Arkansas Üniversitesinde almıstır. Teksas Prosper Marhard Yumurta Çiftliginde kalite kontrol müdürü ve saha teknik servis müdürü olarak hizmet vermektedir. Dr. Watkins kanatlı besleme ve bakım-idare konularında ihtisaslasmıstır. Aynı
zamanda yem katkı maddelerinin performansa etkileri yanında altlık materyali olarak kullanılabilecek ekonomik alternatifler ve kanatlı endüstrisinde kullanılan altlık materyalinin
kalitesini arttırmaya yönelik uygulamalar üzerine de çalısmaktadır.
Aviagen Dr. Susan’a tesekkürlerini sunar

ALINTIDIR.....
 

Saygın ÖZEN

 • Ziyaretçi
Ynt: Kümeslerde Nipel Su Hattının Temizlik ve Dezenfektasyonu
« Yanıtla #1 : Ağustos 13, 2012, 12:53:53 ÖS »
Ikinci Asama: Sanitasyon kimyasalının seçimi

Biyo-film tabakası ve sistemdeki balçıklaşmayı kolayca sökebilecek bir kimyasal seçilmelidir. Bu amaçla kullanılan en iyi kimyasallardan bazıları konsantre hidrojen peroksit içermektedir.
Güçlü temizlik kimyasalları kullanmadan önce tahliyelerin düzgün çalıştığından emin olunmalıdır ki sisteme basınçlı hava verildiginde bu hava dısarı atılabilsin. Hasar olusumunun önüne geçebilmek için bu tür ürünlerin kullanımı ile ilgili olarak ekipman üreticisi firmanın görüsü alınmalıdır.


demişşiniz.

Yanlız hidrojen peroksit zehirli ve 2012 yılı itibarıyle yasaklanmış bir maddedir,


İnsan dostu ve ileri teknoloji kalinti birakmayan uygun maliyetli bir dezenfeksiyon ürünü kullanmak istiyorsaniz bu klordioksit (CLO2) dir.

Günümüzde sıvı formları satılan klordioksit artık toz formda temin edilebilmektedir, sıvı formdaki üründe stabilite, yüksek saklama ve taşıma maliyeti gibi yaşanan sorunlar toz formdaki ürünlerde yaşanmamaktadır. Toz formda olması artık klordioksitin de pratikte çok uygun fiyatla çok yüksek verimli halde kullanılabilmesini sağlamıştır.

Klordioksitin gıda üretim süreçlerinde kullanımı, ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) ve ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA) tarafından A1 düzey dezenfektan olarak onaylanmıştır.

En önemli hijyen problemi olan bağışıklık geliştirme sorunu, klordioksitte asla sorun değildir. Patojenlerin hücre duvarından 5 elektron alarak kapatılması mümkün olmayan açık oluşturur.

Özellikleri

1. Klor dioksit geniş spektrumlu ve hızlı etkili bir dezenfektandır, bakteri, sporlar, mantar ve virüslere karşı düşük yoğunlukta ve kısa temas sürelerinde yüksek etkilidir.
2. E.Koli, Salmonella, listeria, aspergillus, Penicillium, stafilokok, HIV, Hepatit A, vb karşı yüksek etkilidir
 3. Suda çözünen güçlü bir oksidandır, bu nedenle suda uzun süreli olarak kalıcıdır. Çapraz bulaşma veya yeniden kirlenme potansiyelini azaltır.
 4. Kullanılacak suda herhangi bir pH sınırlaması yoktur. Yüksek etkinliğini pH’dan bağımsız olarak devam ettirir.
 5. Klor dioksitin dezenfektan (sterilizasyon) yetenekleri, yağların varlığında asla azalmaz, çünkü çok seçici bir dezenfektandır. Yağlar, proteinler, vücut sıvıları vb biyolojik yapılarla çok az kimyasal reaksiyona girer.
6. Klordioksit suyun içerisinde kokusuzdur, metaller üzerinde çok düşük aşındırıcı etkisi vardır.
7. Rendering tesisleri ve diğer alanlardaki koku kontrolünde tek başına uygulanır.
8. Kolay uygulanır.

Klordioksit uygulama noktaları:
1. Genel kullanım suyu
2. Haşlama Kazanları
3. Tüy yolma
4. İç çıkarma
5.Karkasa sprey
6.Hava Soğutma
7.Karkas yıkama
8.Bant temizliği
9. Yumurta Dezenfeksiyonu

Bilgi ve temin icin arayabilirsiniz
Saygın ÖZEN İzinsiz Reklam İçeriği

 

lucky_664

 • Ziyaretçi
Ynt: Kümeslerde Nipel Su Hattının Temizlik ve Dezenfektasyonu
« Yanıtla #2 : Eylül 18, 2012, 09:05:03 ÖS »
nippelcleaner ile de su hatlarının dezenfeksiyonu yapılabilir.depoya 200lt su koyup içine 1 tane nippelcleaner boşaltıyoruz.suluk hat sonlarını açıp ilaçlı su gelene kadar boşaltıyoruz ve bütün hatlar için aynı işlemi gerçekleştiriyoruz.bu su en az 4-5 gün bekletiliyor.sonrasında depoya temiz su gelmesini sağlıyoruz.nipel hat sonlarını açıp 10 dakika temiz su geçiriyoruz.bu şekilde nipel hatlarının dezenfeksiyonunu tamamlamış oluyoruz.burada kullanılan dezenfeksiyon maddesi farklılık göstgerebilir ama sistem olarak anlattığım gibi.yanlış yerleri bilen arkadaşlar düzeltsin :)
 

kumesci

 • Ziyaretçi
Ynt: Kümeslerde Nipel Su Hattının Temizlik ve Dezenfektasyonu
« Yanıtla #3 : Eylül 18, 2012, 11:15:13 ÖS »
nacizene bende birkaç bilgi vermek istiyorum nipel clener dediğimiz olay hidrojen peroxittir. Yani bir asittir. Seçim yaparken kullanacağınız hidrojen peroxidin gümüş iyonlu olmasına önem vermelisiniz.

Ayrıca veterinerinizin uygun göreceği miktarda antibiyotikl veya aşı verirken nipel hattında ve regülatörde tıkanma yapmaması için koyabilirsiniz. ama tekrar ediyorum çok ufak bir miktar onuda veterineriniz belirler.
 

yavuz

 • Ziyaretçi
Ynt: Kümeslerde Nipel Su Hattının Temizlik ve Dezenfektasyonu
« Yanıtla #4 : Şubat 02, 2014, 12:44:17 ÖÖ »
Ben size bu iş için vede sürekli su hattına dozajlanabilen bir ürün olan İzinsiz Reklam İçeriği tavsiye ederim. Tavukların içme suyuna dozajlanarak hem nipel hatlarını temizler ve temiz tutar hemde hayvanlar için temiz sağlıklı ve hijyenık su sağlar. Ayrıca ekolojik olup hiçbir kalıntı bırakmaz.Aşağıda kısaca bilgileri vardır. Bu ürüne İzinsiz Reklam İçeriği dan ulaşabılırsınız. İzinsiz Reklam İçeriği


Aktif oksijen bazlıdır, kolloid gümüş ile stabilize edilmiş Hidrojen Peroksit içerir.
Yüksek düzey dezenfeksiyon sağlar.
Geniş etki spektrumuna sahiptir.
Bakterisidal, virusidal, sporosidal, fungusidal, amibisidal etkilidir.
Stabildir ve depo etkilidir.
Renksiz, kokusuzdur. Rahatsız edici renk, koku ve tat oluşturmaz.
% 99,9 oranında biyolojik olarak yıkımlanır.
Reaksiyondan sonra suya ve oksijene dönüşür.
Toksik değildir.
Çevrede kalıntı bırakmaz
Düşük dozlarda yüksek düzeyde etki gösterir.
Kullanım dozlarında kullanıcı personele ve kullanılan materyallere olumsuz etkisi görülmez.
Uygulama dozlarında koroziv değildir.
Doğaya ve insana dost ekolojik dezenfektandır.
Güçlü etkili güvenli bir dezenfektandır.
Yer-yüzey, alet-ekipman ve hava dezenfeksiyonunda TEK ÜRÜN olarak kullanılır.
Farklı ürünler için stok maliyetinizi ortadan kaldırır.
Konsantre dezenfektandır. Ekonomiktir.
Spreyleme aletleri, El pompası, el ulv cihazı, dozajlama pompası vb aletlerle kullanıma uygundur.
Test stripleri ile anında ölçümü yapılabilir.
Avian influenza’ya (kuş gribi) karşı etkilidir.
Boru sistemlerinde tam dezenfeksiyon sağlar ve biyofilm tabakasına ve lejyonellaya( Legionella sp.) karşı etkilidir.
T.C. Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsatlıdır.

CE sertifikasına sahiptir.
ISO 9001:2000 ve ISO 14001:2004 kalite yönetim sistemi şartlarında Belçika’da üretilmektedir.
35 Ülkede ruhsatlıdır.
İzinsiz Reklam İçeriği NSF sertifikasına sahiptir. ( Amerika NSF International listesinde yer alır ve içme suyu temizleme kimyasalı olarak uygunluğu tasdik edilmiştir)

ECOCERT sertifikası ile (Kanada) organik tarım için uygunluğu sertifikalandırılmıştır.
İzinsiz Reklam İçeriği ve İzinsiz Reklam İçeriği teknolojisi Uluslararası geçerli olan kalite sistemleri belgesi Control Union Sertifikasına sahiptir.
İzinsiz Reklam İçeriği ctgb ruhsatına sahiptir.


Klor dioksit yazmıs bır arkadas. Klordioksit adından da anlasıldıgı gibi gaz formunda bir üründür. Bu ürünün bidonlanması gibi durum yoktur. Bu sadece uyanıklıktır. Klordioksit jenaratorlerı ıle uretılır ve sısteme verilir. Kurulum maliyeti cok yuksektır.Ayrıca ıcındekı klordan dolayı kansorejen etkıye sahıptır.
 

mudanya16

 • Ziyaretçi
Ynt: Kümeslerde Nipel Su Hattının Temizlik ve Dezenfektasyonu
« Yanıtla #5 : Mayıs 04, 2015, 03:46:36 ÖS »
Sayın arkadaşlar,
içme suyu ve koku giderici olarak klordioksit kullanıyorum. Dönemde 3-5% arası kayıb a kadar indi.
bilgi için İzinsiz Reklam İçeriği
 

Çevrimdışı cenktezcan

 • ÇAVUŞ
 • ***
 • İleti: 10
Ynt: Kümeslerde Nipel Su Hattının Temizlik ve Dezenfektasyonu
« Yanıtla #6 : Mart 27, 2016, 04:08:27 ÖS »
en üstteki makalede 30 metre nipel hattinin 20 mm olarak hesaplarsak 30 litre su aldiği yazilmiş.bunun yanlış olduğunu beyan ediyorum.1 metre nipel boru hatti 2cm den 0.4 litre su alir.30 ile çarparsak 12 litre su alir.bilgilerinize.
 

Çevrimdışı AgrOx

 • RÜTBESİZ ER
 • *
 • İleti: 1
Ynt: Kümeslerde Nipel Su Hattının Temizlik ve Dezenfektasyonu
« Yanıtla #7 : Mayıs 15, 2018, 01:27:00 ÖS »
A1 Düzey Dezenfektan olan Toz Formda Klordioksit kullanmanızı öneririm.

Saygın ÖZEN
5323153371
 

 

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarina ve kisilik haklarina saygili olmayi amac edinmistir. Sitemiz, 5651 sayili yasada tanimlanan yer saglayici olarak hizmet vermektedir. 5651 Sayili kanun’un 8. maddesine ve T.C.K’nin 125. maddesine göre Tüm üyelerimizin yaptiklari paylasimlardan sorumludur. ilgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykiri icerikleri kontrol etme yükümlülügü yoktur. Bu sebeple, sitemiz uyar ve kaldir prensibini benimsemistir. sitemizde yer alan tüm videolar kaynak kodlari ile youtube, vimeo, dailymotion, v.b. video paylasim sitelerinden alinmaktadir. Telif haklari sorumlulugu bu sitelere aittir. Telif hakkina konu olan eserlerin yasal olmayan bir bicimde paylasildigini ve yasal haklarinin cignendigini düsünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, info@kanatliforum.com mail adresinden bize ulasabilirler. Buraya ulasan talep ve sikayetler hukuk müsavirimiz tarafindan incelenecek, sikayet yerinde görüldügü takdirde ihlal oldugu düsünülen icerikler sitemizden kaldirilacaktir. Ayrica, mahkemelerden talep gelmesi halinde hukuka aykiri icerik üreten ve hukuka aykiri paylasimda bulunan üyelerin tespiti icin gerekli teknik veriler saglanacaktir.Site Yoneticileri Bilgisi Haricinde Yapilan Alisverislerden Sitemiz Sorumlu Degildir.